Синдикатите настояват за по-висока линия на бедност
638 лева ще е догодина прагът, ръстът е със 112 лева
/ брой: 177
Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди предложението на служебното правителство линията на бедност за 2025 г. да стане 638 лв. В сравнение с 2024 г. това означава нарастване с малко над 21% или със 112 лв.
Според КНСБ линията на бедност за 2025 г. трябва да бъде 667 лв., а не предложените 638 лв. Синдикатът настоява методиката да се прецизира, като се дефинират минималните потребности, които да гарантират определен социален минимум на човек от домакинство. Целта на линията на бедност, особено в условията на България, е не само да дава ориентир за равнището на бедност, а да насочва и политиките, осигуряващи финансова подкрепа на нуждаещите се, категорични са от синдиката. От КНСБ настояват за ежегодна оценка/проверка на адекватността на размера на линията на бедност, като се прави съпоставка с целево разработена потребителска кошница, която да гарантира социалния минимум на човек от домакинство.
Бизнесът подкрепи предложеното от кабинета увеличение. Според Българската стопанска камара отслабването на инфлационния натиск се очаква да доведе до по-висока покупателна способност на уязвимите групи от населението, като се позовава на прогнозираната инфлация за 2025 г.- 2,6% според ЕК.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България също подкрепят, но казват, че им липсва информация как това увеличение ще се отрази на бюджетните разходи в частичната предварителна оценка на въздействието.
Служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов каза, че се задълбочават предизвикателствата в областта на неравенствата и е необходимо да се определи нов размер на линията на бедност. С нарастването й със 112 лв. за следващата година се разширява обхватът на уязвимите хора, каза той.
Линията на бедност се определя ежегодно съгласно специална методика, като се използват данните от изследването на Евростат "Статистика на доходите и условията на живот".
С определянето на линия на бедност ще бъдат осъвременени помощите за хората с трайни увреждания, месечните социални помощи и финансовите помощи и средства по Закона за закрила на детето съобразно възможностите на държавния бюджет. Ще бъде разширен и обхватът на хората с право на социална пенсия за старост според КСО. Например за 2024 г. бе предвидена финансова подкрепа по Закона за хората с увреждания средно месечно на над 670 хил. души с трайни увреждания над 18 г., а по Закона за социално подпомагане - 54 971 души и семейства. Предвижда се средно месечно да бъдат подпомагани около 4800 деца с цел превенция на изоставянето и реинтеграция.