12 Юли 2025събота21:38 ч.

ГЛОБУС

Ситите на гладните не вярват

Вероятно и този път Г-20 ще се опита да ни омае с общи фрази за икономически просперитет

/ брой: 119

автор:Галина Младенова

visibility 3947

Тази седмица в японския град Осака се срещат лидерите на Г-20. Япония председателства срещата на "двайсетицата" за първи път и има амбициите форумът да е плодотворен.

Обявените предварително приоритети са: икономическият ръст и намаляването на неравенството; качеството на инфраструктурата и здравеопазването; глобалните въпроси като изменението на климата и замърсяването на океаните с пластмасови отпадъци; цифровата икономика; предизвикателствата на застаряващите общества.

За пореден път двадесетте се събират в бурно време. Още преди началото на срещата, която се открива на 28 юни, от Международния валутен фонд излязоха с песимистична прогноза. Според МВФ световната икономика я очакват бурни времена. През 2020 г. световният БВП може да намалее с 0,5% (455 млрд. долара). Причина за това са търговските войни на САЩ с Китай и други страни. Американо-китайската тарифна война може "да направи сериозна дупка" в световната икономика. Надеждата е Г-20 да приемат "решителни мерки", които да предотвратят световната икономика да се плъзне към нова криза.

И ако "двайсетицата" току-виж вземе, че реши нещо по повод глобалната икономика, няма съмнение, че тя няма да направи нищичко по отношение на друг голям проблем - неравенството в света. Финансово неравенство е съществувало на планетата винаги, напоследък обаче то се увеличава с плашещи темпове. Финансовите активи се разпределят все по-неравномерно в света, показа ново изследване на "Бостън кънсалтинг груп", цитирано от "Шпигел". Според изследването, миналата година обемът на личните финансови активи в света се е увеличил само с 1,6% - от 202,7 до 205,9 трлн. долара. При това с 2,1% се е увеличил броят на доларовите милионери - те са станали общо 22,1 млн. души. Проучването показва, че в глобален мащаб тази малка група богаташи владее половината от всички финансови активи. Другата половина се налага да си разпределят помежду си останалите 7,6 милиарда жители на Земята. 

Официално темата е включена в дневния ред на форума в Осака, едва ли обаче някой вярва, че Г-20 ще излезе със значими решения. За неравенството големите наистина ще мислят едва когато ножът им опре до кокала. Засега обаче "Голямата двайсетица" не оправдава надеждите на онези 7,6 милиарда. Световните лидери се опитват да омаят всички останали с общи фрази за съгласувана борба за икономически просперитет. Всичко това обаче засега си остават само фрази.

Ето защо и надеждите за резултати от форума в Осака не са особено големи. Най-големите очаквания при това идват не от заключителния документ на срещата, а от разговорите на четири очи между лидерите. Американският президент Доналд Тръмп вече на няколко пъти натърти, че в Осака той ще се срещне с руския си колега Владимир Путин и с китайския лидер Си Цзинпин. Че ще се срещнат, е ясно, най-малкото в кулоарите на форума. Дали обаче наистина ще разговарят? За пълноценни разговори между държавни глави, при това на такива суперсили, е необходима сериозна подготовка. От Кремъл на няколко пъти уточниха, че думите на президента на САЩ си остават само празни приказки, руската страна не е получавала никакви официални искания за среща между двамата лидери. Това може да означава само едно - пълноценен разговор между Тръмп и Путин няма да има. Светът очаква нещо повече.

"Искам да си оправим отношенията с Русия и мисля, че ще ни се получи. Искам да оправя отношенията с Китай и, мисля, че това ще се случи", цитира Ройтерс думите на Тръмп.

Оптимизмът на американския лидер обаче не се споделя нито от Москва, нито от Пекин. Путин вече определи отношенията между Русия и САЩ като деградиращи и влошаващи се от ден на ден.

И всичко това се случва на фона на тревожни новини за подготвени удари срещу Иран, за нестихващи конфликти по целия свят. Масло в огъня добави и доклад на НАТО, в който бе обявено, че военен конфликт между Русия и алианса е малко вероятен, но все пак е "възможен".

А такива проблеми се решават със сериозни разговори, а не със срещи на крак.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ