22 Февруари 2026неделя19:57 ч.

Скандален участък от тол системата се оказа незаконен

/ брой: 8

автор:Дума

visibility 409

Участък от тол системата в близост до София се оказа незаконен. Става дума за контролна точка на републиканския път I-8 край Божурище. Мястото е печално известно със скандала и протестите на жители на Пролеша и други съседни села, които се оказаха глобени с милиони, защото са пътували до столицата и обратно без винетки - въпреки че властите ги бяха уверили, че няма нужда да плащат пътни такси.

Сега се разбира, че камерите на тол системата, поставени да ловят нарушители, са монтирани върху съоръжение, за което не е издадено разрешение за строеж. Следователно цялата контролна дейност в тази точка от тол системата е нелегитимна и всички наложени глоби може да отпаднат.

Разкритията за поредния дефект в прословувата система за електронно събиране на пътните такси идват от Института за пътна безопасност. Оттам се позовават на писмо от Регионалната дирекция за национален строителен контрол в София-област, в което се посочва, че за изградената на път I-8, гр. Божурище, контролна единица на тол системата липсва разрешително за строеж. Това означава, че поставените камери на тол системата са върху незаконно изградено съоръжение и че наложените за десетки милиони левове глоби в този участък могат да бъдат оспорени в съда, коментират експертите на неправителствената организация. Те съобщават, че юристите на ИПБ ще заведат стотици дела по този казус.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 6003

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 8795

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 6646

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 7181

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 5708

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 7268

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 7197

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 7379

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 8004

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 6369

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ