15 Май 2024сряда22:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кадрите разкриват някои ключови моменти от проекта

"Слънце на Земята" показват край НДК

Изложбата с 30 фотографски импресии ще остане на Моста на влюбените до 23 август

/ брой: 157

автор:Дума

visibility 665

"Слънце на Земята" е експозиция с кадри на професионалния фотограф на международния експериментален проект ITER Робер Арно, която може да се види край Националния дворец на културата в София. Впечатляващата изложба разкрива красотата на един строеж, обединил най-големите нации по света.

Колко столичани знаят, че 35 държави в момента са обединени от идеята да създадат изкуствено слънце на Земята? Със сигурност вече са повече от преди именно благодарение на уникалната експозиция. Фотографиите разказват за мащабния научен проект, чиято цел е да постигне управляем ядрен синтез. Това е едно от най-амбициозните енергийни начинания в света, тъй като ядреният синтез не се случва на Земята в естествени условия. В проекта участват България (като член на ЕС), Русия, Китай, Индия, Япония, САЩ, Република Корея и др.

Изграждането на ITER започва през 2010 г. В момента проектът се строи на терен от 180 хектара, като сградите и техническите зони са общо 39. Сърцето на съоръжението e наречено "токамак" и представлява 7-етажна конструкция от стоманобетон, която се изгражда 13 метра под земята и 60 метра над нивото на платформата. Предварителното сглобяване на компонентите му се извършва в съседната сграда - монтажната зала.

Изложбата "Слънце на Земята" включва 30 фотографски импресии от изграждането на експериментален термоядрен реактор в Карадаш, Франция. Кадрите предлагат впечатляващо красив поглед към науката и технологиите. 27 от снимките са собственост на международната организация ITER, докато останалите 3 са осигурени от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН - организатор на изложбата. Партньори на събитието са Българското ядрено дружество, "Росатом" и "Булатом".


Организаторите се надяват красотата на кадрите да привлече по-голям интерес към българската ядрена наука. Експозицията може да бъде разгледана до 23 август, в центъра на София, на емблематичния Мост на влюбените до НДК.

Снимка ITER Organization

Изграждането на ITER започва през 2010 г. В момента проектът се строи на терен от 180 хектара.


Общо сградите и техническите зони на терена са 39. Сърцето на съоръжението е сградата на основното устройство в ITER, наречено "токамак". 7-етажната конструкция от стоманобетон се изгражда 13 метра под земята и 60 метра над нивото на платформата. Предварителното сглобяване на компонентите се извършва в съседната сграда - монтажната зала. Този уникален кадър е от поредица фотографии, направени с помощта на дрон над строителната площадка.


Кадър от момента, в който елемент от термостата на криостата се спуска в центъра на основното устройство в ITER, наречено "токамак". Сребристата му повърхност отразява цветовете, светлините и изкривените форми на заобикалящата го среда.


Като извънземен обект - това всъщност е част от системата за компенсиране на реактивната мощност и филтриращата система на ITER, предназначена да намали "хармоничните изкривявания" в променливия ток, който ITER получава от мрежата. Трудно за разбиране, лесно за възприемане.


Осеян с вградени плочи и отвори и небрежно падащи жици, кадърът показва вътрешните стени на сградата на основното устройство в ITER, наречено "токамак". Изглежда като мащабно произведение на модерното изкуство.


Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 517

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 501

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 445

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 487

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ