Славия измести Левски за Европа

"Белите" нанесоха първа загуба на Лудогорец през сезона

/ брой: 132

visibility 273

Славия изпревари на финалната права Левски за Лига Европа. Изненадващо "белите" разбиха Лудогорец на "Овча купел" с 3:1 в последния кръг, докато "сините" бяха обърнати на "Герена" от Локо Пд с 1:2. Така най-старият столичен клуб финишира трети и в неделя излиза във финален бараж срещу Ботев Пд, победителят от който ще участва в пресявките на Лига Европа. А Левски остана четвърти и за пръв път от 2016 г. е аут от Европа.
На "Герена" играчите на Георги Тодоров се нуждаеха от задължителна победа, за да запазят третото място, но за пореден път в последните седмици играха слабо. "Сините" даже останаха без победа у дома си през 2020 г. Единствено пролетта те сломиха Лудогорец на 1/4-финал за купата, но след дузпи.
Ганаецът Насиру Мохамед (5) откри, след като беше изведен добре от Станислав Костов сам срещу вратаря Мартин Луков и хладнокръвно го преодоля. "Смърфовете" бяха без куп титуляри, които са болни от коронавирус, но обърнаха нещата в своя полза чрез Доминик Малонга (33 и 75). При първия гол на конгоанеца груба грешка направи вратарят на Левски Георги Георгиев, който увисна при центриране от корнер.
"Сините" допуснаха трета поредна загуба в първенството, но тя не е неочаквана, защото на "Герена" са разтресени от финансовата криза и последните месеци играчите не са взимали заплати и можеха да се разбягат.
Най-голямата сензация обаче беше в "Овча купел", защото Славия дръпна с три гола на шампиона още преди почивката чрез Филип Кръстев (12), Христо Попадийн (29) и Радослав Кирилов (45+2). Реферът Валентин Железов пък бе едва вторият през сезона, осмелил се да покаже директен червен картон на играч на разградчани. Той изгони Сисиньо (37) и остави гостите с човек по-малко.
Силите на 10-те "орли” стигнаха само до почетно попадение на израелеца Дан Битон (74). Така Лудогорец не постигна целта си да завърши сезона без загуба. Те гониха два рекорда - 36 поредни мача без загуба в първенството, колкото има ЦСКА в края на 80-те години на XX век. Другата амбициозна цел на "орлите" беше да станат четвъртият роден тим в историята, завършил сезона без загуба.
В другия мач в столицата ЦСКА-Сф разби Берое с 5:0 на ст. "Българска армия" и завърши втори в крайното класиране, както и в предишните 3 сезона. За първи път и трите мача от последния кръг първата шестица се играха в София едновременно, и без публика.