14 Юли 2025понеделник14:52 ч.

След четвърт век

/ брой: 128

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1173

Евгени ГАВРИЛОВ


Около политическата криза някак встрани остана четвъртвековният юбилей на валутния борд у нас. 

Той бе въведен на 1 юли 1997 г. В страната бушуваше невиждана финансова криза. Тогава месечната инфлация удари 242,4% през февруари. Банките масово фалираха. Левът се обезцени драстично и, ако в началото на 1996 г. един долар струваше 70 лв., курсът удари 3000 лв. през зимата на 1997 г. В резултат от това реалните пенсии станаха 2 долара, а заплатите - 3 долара. Държавата си отиваше. Тогава се появи Майкъл Деплер, ръководител на първи европейски отдел на МВФ, който бе моторът за въвеждане на борда у нас като единственото възможно спасение. В този смисъл появилите се по-късно твърдения, че негов баща е Стив Ханке, са дълбоко неверни.

Но, стига спомени, въпреки че 25 години не са малък период. Още повече, че през времето на т.нар. преход валутният борд може би е една от малкото теми, по които в обществото имаше пълен консенсус. Това бе една от най-големите и успешни реформи, която позволи страната ни да се измъкне от финансовото блато. На първо място, с фиксирането на валутния курс бордът донесе финансова стабилност. Днес тя се приема като даденост, но много лесно забравихме времената, в които обменните бюра по три пъти на ден пренареждаха таблата.

Разбира се, паричният съвет (другото има на борда) има и негативи. Основният е, че страната ни се лиши от самостоятелна монетарна политика.

Своеобразният юбилей на валутния борд почти съвпада с друго важно събитие. На 10 юли стават две години от престоя на България в т.нар. чакалня на еврозоната. На практика тогава отпада поредната нормативна пречка пред приемането на еврото. Засега намеренията са това да стане от началото на 2024 г., но дали ще се случи зависи от много неща. Тепърва предстоят още дебати, предстоят промени в Закона за БНБ, предстои да покрием и числовите критерии за приемането на еврото. Защото инфлацията в последния момент може да се окаже проблем. Според социологическите проучвания у нас има доста противници на единната валута, но рано или късно тя ще замени лева, защото така е предвидено в договора за присъединяване на страната към ЕС. И само бордът може да помогне това да стане плавно и безпроблемно.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ