13 Юли 2025неделя15:11 ч.

Слугинка на САЩ

/ брой: 128

автор:Юри Михалков

visibility 1775

Европейска институция се обяви срещу  транзита на руски газ през България по проекта "Турски поток". Това става ясно от резолюцията на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), в която се изразява "особена тревога" от евентуалното използване на тръбопроводите "Северен поток-2" и "Турски поток" за политически цели. Показателно е, че тази точка бе включена по предложение на Конгреса на САЩ. 

ОССЕ е важна институция в Европа, макар че в ЕС има далеч по-важни институции. И все пак, ако в бъдеще Еврокомисията, Европейският съвет или Европарламентът бъдат принудени да приемат нарочна резолюция или друг документ по руските "потоци", неизбежно ще потърсят мнението на ОССЕ. Ето защо Европа явно вади жълт картон на България относно надеждите й за "Турски поток".

Ето и още няколко извода от резолюцията. Първо, от абревиатурата на организацията спокойно може да отпадне последната буква "Е". Така от нея ще остане само Организацията за Слугинаж на САЩ (или ОСС). Вече е ясно, че промиването на мозъците за политическите цели с руския газ е параван, за да се отстрани конкурент на американския втечнен газ и Европа да опре до него, макар че той ще е с 30% по скъп от руския. ОСС вече клъвна на въдицата на този антиевропейски аргумент. 

Второ, явно не тиктака нормално акълът на онези, които набиват канчето за политическите цели на руските "потоци". Да не би Русия чрез "Северен поток-2" да провали Манфред Вебер или Франс Тимерманс начело на Еврокомисията? Да не би благодарение на "Турски поток" испанският русофоб Жозеп Борел ще оглави дипломацията на ЕС? 

И трето, политика в "потоците" има, но тя е в обратна посока - не Русия срещу Европа, а САЩ срещу Русия (и срещу Европа като страничен ефект). Целта е чрез намалените приходи от газовия износ да бъде задушена руската икономика и Путин да падне. А Русия да стане Просия както при Елцин. И да слушка Америка.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ