15 Май 2024сряда03:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Слух "намали" болничните легла

От МЗ твърдят, че не се е обсъждала подобна идея, в момента работна група умува над методиката за нова здравна карта

/ брой: 263

автор:Аида Паникян

visibility 36

Информация, че бъдещата Национална здравна карта ще ореже с над 1600 болничните легла в страната, разбуни духовете вчера. Според разпространения слух, тиражиран от печатни медии, това щяло да стане с промяна в Здравната карта през тази година.
Проверка на ДУМА обаче показа, че в разпространената информация няма нищо вярно. Работи се над нова национална здравна карта, обяви министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева в отговор на депутатски въпрос миналата седмица. Разработени са вече 28 нови медицински стандарта. По думите на министърката картата ще бъде изработена на базата на потребностите на населението - възраст, заболеваенмост и пр. в отделните райони на страната. Най-вероятно ще бъдат заложени изисквания за минимален брой на болничните легла, но не и за максимален, поясни Андреева.
В момента работна група работи над методика за разработване на Национална здравна карта. Базата данни, върху която експертите работят в момента, са от времето на предходната здравна карта. ДУМА припомня, че към онзи момент нямаше критерии за нива на компетентност. Данните, които са предоставени на членовете на групата, не са базисни параметри за създаването на нова Национална здравна карта, те само биха били полезни за сравнимост със зададените параметри на картата отпреди 3 години. ДУМА разполага с тези документи. 
Не се е говорило за орязване на легла, категорични бяха в изявленията си за ДУМА представители на работната група. Основният въпрос е да бъде осъществено разпределянето на финансовия ресурс на НЗОК. Единият вариант е всяко едно лечебно заведение за болнична помощ да сключва договор с НЗОК и да получава финансиране, както е и в момента. Другият, който е препоръчван и от Комисията за защита на конкуренцията, е да бъдат изработени ясни, обективни и недискриминационни критерии за качество на предоставяната медицинска помощ, така че да не бъде нарушавана конкуренцията между отделните болници. Тези критерии е необходимо да бъдат по-високи от критериите, по които болниците получават разрешение за извършване на дейност. Презумпцията е, че с пари от касата ще могат да работят болниците, които предоставят по-качествена медицинска помощ. А болниците в отдалечени и труднодостъпни райони да получават финансова помощ от държавата.  
По данни на Националния център за обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към 31 декември 2012 г. в страната е имало 44 603 болнични легла, което е по 61.3 осигуреност на 10 хил. души население. За активно и интензивно лечение са 33 641, а за дългосрочна грижа - 1007 болнични легла.
Националната здравна карта, с която в момента България разполага, бе представена на 2 февруари 2011 г. от тогавашния здравен министър д-р Стефан Константинов. Към онзи момент в пререгистрираните болници имаше 44 411 легла, но според сметките на експертите на България били необходими 43 984 болнични легла. Тогава бе пояснено, че например в София са необходими максимум 6847 болнични легла, но те бяха 10 072.


За година хоспитализациите се увеличават с близо 29 хиляди


Преминалите пациенти през болниците (без частните и тези към ведомства) са 442 292 за третото тримесечие на т.г. За същия период на 2012 г. са били 413 545, което е с 28 747 повече, показват данните на НЦОЗА. През второто тримесечие на т.г. броят на преминалите болни е със 17 508 повече от същия период на 2012 г., а през първото тримесечие увеличението е с 18 157.
 

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ