18 Април 2024четвъртък22:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка БТА

Столицата

София 2022 - между фалита и скандалите

Бурни и динамични месеци очакват столичани до местните избори

/ брой: 250

автор:Деси Велева

visibility 694

Деси ВЕЛЕВА


София влезе в предизборна година и това пролича през изминаващата. Столичното ръководство от ГЕРБ заложи на редица пиар акции като встъпление към наближаващия местен вот. Друго обстоятелство, потвърждаващо предстоящите политически емоции, е запазването на кадровата стабилност на "Московска" 33. През цялата година в кметството не се регистрира нито една важна оставка, не се наложи нито едно отстраняване на лице с ръководна позиция, след като преди това премина чевръст управленски кадрил сред групата на заместниците на кмета Йорданка Фандъкова. Едва дни преди края на 2022 г. изненадващо се оттегли зам.-кметът по транспорта Кристиан Кръстев, по лични причини. Впрочем, Фандъкова също запази поста си, въпреки че искания за оставката й не липсваха. 


Предизвикателствата пред ръководството на Столичната община през отиващата си година се въртяха основно около осигуряване на най-належащите нужди на столичани в кризисен период -  топлина, водоснабдяване, мобилност и чистота.

Ако започнем хронологично отзад напред, можем да отбележим, че с най-малко обществено внимание и без скандали премина преподписването на договора с концесионера "Софийска вода".

Дружеството бе създадено през октомври 2000 г., за да управлява водоснабдяването и канализацията на София за 25 години напред. Чрез него Столичната община преотстъпи експлоатацията и поддръжката на ВиК системата, но остана акционер с около 23 на сто. Останалата част е на френската компания "Веолия". "Софийска вода" обаче не е собственик, а само концесионер на ВиК активите, които са публична общинска собственост. През годините се изговори много за стопанисването, за загубите по тръбите, за качеството на ресурса, инвестициите и бъдещето на сектора.

През цялото време общинските съветници от БСП поддържаха тезата, че комуналните услуги трябва да се управляват от самата община. Затова и социалистите отказаха да подкрепят тихомълком прокараното от ГЕРБ решение концесията да се удължи с още 8 години. Истината е, че ръководството на кметството показа категорична липса на готовност да реши въпроса и предпочете отлагането му във времето. 

Борба с времето води и все още общинската "Топлофикация". Дълговете й вече не се измерват в милиони, а надминаха милиард. До края на отоплителния сезон задълженията към "Булгаргаз" ще достигнат 750 млн. лева, а към Българския енергиен холдинг - над 800 млн. лева. На този фон

бягството остава най-предпочитаното средство

на Столичната община - нейна запазена мярка. Затова от месеци се търси външен инвеститор, който да поеме грижата и да отърве кметството от още едно негово задължение.

В тази драматична ситуация социалистите застанаха зад идеята "Топлофикация-София" да стане държавно дружество, което да създаде възможност за финансирането му по Плана за възстановяване и устойчивост. От "Московска" 33 обаче предпочитат да се хвалят, че дългът е намален с 400 млн. лева, а чакането на спасителя продължава. 

Градският транспорт също остана гореща точка през изтичащата година. Там финансовата дупка е също толкова дълбока, но поне никой не говори за концесия, наем или външен инвеститор. Дори частните оператори се разбягаха, за да се спасят от затъващия сектор. Опитите за спасяването му вървят по две линии - чрез заеми, отпускани от самата община, и чрез така наречената нова тарифна политика, която бе широко прокламирана от години и вече уж е в сила. 

Последният кредит, който бе даден на авто- и електротранспорта, бе от над 27 млн. лева с цел да покрие просрочените задължения за ток, дизел, гуми, резервни части, ремонти, застраховки, лизинги и какво ли още не. Заради проблеми с изплащането на лизинга за десетки нови автобуси дори се наложи залагането на една трета от целия автобусен парк на кметството. 

Другата политика по увеличаване на потока на средства към обществения транспорт е фактическото

вдигане на цените на абонаментните карти

Много от съществуващите евтини варианти се премахват от 1 януари, а пътниците ще трябва да си купуват от по-скъпите. Изчезва едномесечната линия за метро за 35 лева, за сметка на това се предлага карта за всички линии, но на цена от 50 лева. Така хората ще бъдат принудени да плащат за нещо, което не ползват, но доходите на общината ще се увеличат. 

За другия важен сектор под шапката на общината - чистотата, годината премина без сериозни сътресения. След като голямото раздаване  на 435 млн. лв. за събиране на боклука на София приключи през 2020 г., сега едни 144 млн. лева се оказаха нищожни и бяха харизани без много шум на познатите играчи на пазара. Столичани разбират за това как вървят отношенията между общината и фирмите по гледките около контейнерите за смет. 

Столичната община парафира през годината и запазените си марки "ремонт на ремонта" и "забавяне на ремонта". Кметството пипна там, където май не трябваше да пипа - емблематичните жълти павета. Уж за добро, а пак се стигна до провал, обиди, обвинения, заплахи, глоби. Едно на пръв поглед просто пренареждане на уникалните блокчета за сетен път показа, че работите у нас куцат сериозно кадрово, както на високо, така и на ниско равнище. 

Положените наново

павета набързо се разместиха

Снимка Михаела Катеринска

а отговорът на общината бе традиционен - глоба. 10 000 лв. би трябвало да е санкциониран изпълнителят, след като стана ясно и че работник чупи паве, за да му "пасне". Най-лошото е, че следващ поред е знаковият площад "Александър Невски", на който също му предстои пренареждане... Какво ли предстои?

Друг дълго подготвян ремонт в София, засягащ много граждани и всмукващ доста пари, не успя да се намести в предварителния график. Реконструкцията на трамвайното трасе на Петицата се забави с половин година и зарадва изпълнителя си с поредната глоба - този път от 900 000 лева. Първата част от проекта - до жк "Бъкстон", бе пусната преди дни. Наред е втората, която ще достигне до жк "Овча купел", с обещанието, че ще е готова до пролетта. Коя пролет? Ще видим...

Политически залитания също не липсваха през годината, като предизвикаха ненужни спорове сред партиите в Столичния общински съвет. В опит да демонстрират солидарност управляващите решиха да кръщават градинки и площадчета с имената "Героите на Украйна" и "Борис Немцов", а по-късно сложиха украинското знаме на фасадата на сградата на "Московска" 33. Така за пореден път ръководството на общината се пусна по спиралата на популизма и предизвика само излишни скандали. 

Бурни и динамични месеци очакват София до местните избори в края на следващата година. Най-хубавото в тях е, че ще са окончателни и няма да бъдат последвани от предсрочни.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ