12 Юли 2025събота17:19 ч.

Няколко думи

SOS за книгата!

/ брой: 231

автор:Велиана Христова

visibility 1766

С 30 на сто са намалели продажбите на книги през тази вирусна година, като април и май спадът е стигал до 70%, сочи анкета на асоциацията "Българска книга". В същото време хората, затворени вкъщи, четат повече и, установявайки това, библиотека във Велинград дори разнася книги по домовете. ДДС върху продажбите на книги падна на 9% едва сега (в Европа е от години дори по-нисък), въртят се призиви да четем повече. Но замисля ли се някой как се издават тези книги?

По-малките издателства издъхват. Общо 72% се крепят, а цели 18 на сто са буквално смачкани. Защото всъщност ДДС е намален не за книгоиздаването, а за продажбите на книги. Печатници, хартия, консумативи, набористи, редактори, коректори, дизайнери - това са основните разходи, а как да ги поеме едно издателство с оборотни пари на нула, спонсори се появяват евентуално само на приятелски начала с някой автор.

Конкурсите на Министерството на културата са с мизерни траншове, с неясно назначени комисии от оценители. Едва 18% от издателите са усетили някаква полза от тия 100 хиляди лева, планирани според Боил Банов за програма "Помощ за книгата" тази година. Библиотеките нямат пари за обновяване на фондовете си, уж щели да им дадат 2 млн. лв. А българските писатели? 

Нека направят едно проучване с какви средства живеят писателите ни днес... А не като след кончината на Христо Фотев да установяват, че поетът е живял в мизерия!

Книжният бранш е верига от дейности - от автора през издателя до разпространителя и търговеца. От всички тези етапи зависи дали до читателя ще стигне храна за душата. Как да издаваш, като не знаеш дали ще се продаде книгата и ще има ли поне някаква възвръщаемост? Да вземем дори само това, че преди във всеки квартал имаше книжарница, а сега колко са останали? Дори в София има само 3-4 известни книжарници, а прословутият базар на площад "Славейков" никой не знае кога и дали ще бъде възобновен. Книжарниците за 30 години изчезнаха - като кината. Преди дни имаше призиви: не затваряйте книжарниците, те са не по-малко важни от бакалиите.

Ами държавата? Книгата е нейна последна грижа. Къде са механизмите за подпомагане на книгоиздаването в кризата? В бюджета на МК общо за "развитието на българската култура и изкуства, на българския книжен сектор, библиотеки и читалища" до 2023 г. са замръзнали едни 9 млн. лв. за всичко това!

Като загинат издателите, влекат след себе си печатниците, след тях - търговците. И най-вече - загива поколението, отучено и ненаучено да чете. Ясно е: едно общество илитерат е примитивна общност, подвластна на всякакви лъжи и управленски манипулации.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ