20 Ноември 2025четвъртък01:12 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки Гео Калев

Социалният цирк стимулира творческите способности

Методът подобрява образованието и интеграцията на деца и младежи със специални потребности в България

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 1124

Международна среща, част от проекта "Обучение в метода на социалния цирк за учители и социални работници", изпълняван от фондация "Мини арт", ще се проведе на 30 май от 14 до 17,30 ч. в новото пространство за цирково обучение и тренировки "Мини арт център" в София, ул. "Първа българска армия" 135, кв. "Орландовци"). Той подобрява образованието и интеграцията на деца със специални нужди, както и въвеждането на иновативната и ефективна практика на социалния цирк у нас, научи ДУМА от Мартина Панайотова, пиар експерт.
В рамките на срещата учители, социални работници и посетители с интерес към цирковото изкуство и социалните дейности ще могат да се запознаят с целите и методологията на "Социален цирк", представен от Гео Калев, както и с учебното помагало "Книжка-помощник за социален цирк" на Галина Риом-Ройбек и Владимир Николов.
Събитието включва и онлайн презентация с участието на директора на социалния цирк Circus Tvaers - Дания. В дискусията ще вземат участие и вече сертифицираните по Метода на социалния цирк курсисти, които през април и май преминаха през специално обучение. Целите на срещата са да се идентифицират и посочат добри практики, както и да се начертае цялостна визия за интегрирането на иновативната практика в образованието и социалните услуги в България. Проектът се финансира от програма "Европа" на Столичната община 2021 г. в партньорство с Circus Tvaers (Дания).
"Едно от най-големите предизвикателства в работата с уязвими деца е как да ги ангажираме пълноценно в учебния процес, имайки предвид техните нужди, интереси и способности. Често описваме тези деца като "различни" или "проблемни", имайки предвид, че тяхното поведение не се вписва в очакванията и изискванията на училищното обучение и извънкласните дейности. Обикновено в живота на такива деца присъстват травмата и отхвърлянето. Ние предлагаме един по-различен подход в работата с "различните деца", споделят авторите на иновативния метод и организатори на събитието от фондация "Мини арт", през чийто курс до този момент вече преминаха и сертифицираха над 50 социални работници и учители от сферата на социалната педагогика.
Социалният цирк е различен от традиционния, професионалния, с това че придава важност по-скоро на опита на участниците, отколкото на резултата от опита. Методът минава отвъд естетическата и развлекателната роля и набляга на установяване на връзки между участниците и общността. С други думи - за социалния цирк пътят е не по-малко важен от резултата и това освобождава и вдъхновява.
Има няколко принципа, които определят социалния цирк - създаване на сигурна и забавна среда; връзка с общността; даване на възможност за изразяване и творчество; сътрудничество между социална работа и цирк; продължителност във времето; оценка на нуждите на участниците; партньорско отношение с тях.


Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ