14 Юли 2025понеделник15:19 ч.

Спечелил полет на лотария

Първият руски космически турист ще е митничар

/ брой: 246

автор:Дума

visibility 167

Наталия Славина

Първият руснак, който ще тръгне на суборбитален полет с частния американски кораб "Armadillo Aerospace", ще е митническият брокер от Санкт Петербург Евгений Ковальов.
Кандидатът за полета бе представен на журналистите в Мемориалния музей на космонавтиката в Москва. Евгений Ковальов е на 32 години. И именно той е спечелил "звездното пътешествие" в лотарията на прочутата пивоварна фирма, организирана по случай наближаващия юбилей на полета на Юрий Гагарин. Компютърът е избрал Ковальов сред няколко милиона претенденти.
Суборбиталният полет е полет на височина от 100 километра с продължителност около един час. "Не се изискват някакви специални медицински тестове", отбеляза Сергей Костенко, ръководител на руското представителство на компанията "Спейс Адвенчърс", която в момента се занимава с маркетинга на полетите с бъдещия кораб. А конструкторът на самия космически кораб - американецът Нийл Милбърн, съобщи: "Ние се надяваме, че през 2012 година ще бъде направен първият пилотиран полет. Аз самият възнамерявам да направя от пет до десет изпитателни полета, преди да доверя кораба на туристите".
Трябва да се каже, че пътешествието в орбита струва доста скъпичко - над 100 хиляди долара. Но това все пак не са 25-30 милиона долара, които плащат тези, които искат да посетят Международната космическа станция. Както е известно, такива желаещи засега са само шестима. Докато опашката от мечтаеши да полетят в Космоса "за кратко" вече е доста голяма - около 200 души от 12 страни. При това проучването на пазара само зад океана потвърждава: близо 10 хиляди американци са готови да платят за такъв полет.
Така че туристът-руснак Ковальов с пълно основание може да бъде наречен "късметлия": и изпревари всички, и няма да плаща. Друг въпрос е, че той няма да има много време да се наслади на безтегловността - само 2-3 минути. Затова пък космическите претоварвания ще са почти пълни - до 3,5 единици. Корабът ще се приземи там, откъдето и ще излети.
Засега суборбиталните полети се разглеждат от повечето специалисти като нещо от сферата на суперразвлеченията. Може би по-късно те ще "израснат" в нещо по-сериозно. Заедно с това Сергей Костенко отбеляза, че неговата фирма продължава да работи с "Роскосмос" за изпращането на космически туристи до Международната космическа станция с руския кораб "Союз". Той не изключи възможността дори да бъде построен специален "Союз" за туристите.
Между другото, като говорим за онези "пътешественици", които вече са успели да посетят МКС, да не забравяме, че всички те са преминали специална медицинска комисия и подготовка. А двете седмици в безтегловност за тях съвсем не са били развлечение. За това говорят много от нашите космонавти, които са били в орбита заедно с аматьорите. Например Фьодор Юрчихин, който сега работи на станцията, е летял с американския милиардер, един от основателите на компанията "Майкрософт", Чарлз Симони. Ето какво казваше Юрчихин: "В орбита всички приемаха Чарлз като пълноценен член на екипажа. Не съм съгласен тези хора да се наричат туристи, защото те на свой гръб са изпробвали какво е риск, какво е Космосът. Те в Космоса работиха. А това означава много нещо."
Междувременно информационните агенции съобщиха, че САЩ окончателно са се отказали от плановете да се върнат на Луната. Това произлиза от подписания от американския президент законопроект за финансирането на НАСА до края на 2013 година. НАСА получава възможност да реализира новата си стратегия: да извърши пилотиран полет до един от астероидите до 2025 г. и до Марс - до 2030-те години, а не да връща астронавти на Луната към 2020-а, както се планираше по-рано.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ