21 Февруари 2026събота22:47 ч.

Прокурорът, който ще проверява сигнала за драстичното поскъпване на промишления ток, е определен на случаен принцип, твърдят от държавното обвинение.

Спецпрокуратурата проверява скъпия ток

Държавното обвинение е изискало материали от Министерството на енергетиката, БЕХ и енергийната борса

/ брой: 158

автор:Дума

visibility 1791

Спецпрокуратурата е започнала да работи по сигнала на работодателите за високите цени на електроенергията на борсовия пазар, който бе внесен миналата седмица в разгара на поскъпването им, надхвърлило 300 лв./МВтч, но успокоено в последните дни до малко над 200 лв. след включването на четири мощности на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" и на приключил плановия си ремонт блок на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3".

Според сигнала от Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България държавната енергетика се управлява престъпно и зловредно и сигналът им бе и до ДАНС, МВР и ГДБОП.

Постъпилият в Специализираната прокуратура сигнал е разпределен на случаен принцип на прокурор, съобщиха от прокуратурата. На основание на Закона за съдебната власт наблюдаващият прокурор лично изискал документи и информация от Министерството на енергетиката, "Българския енергиен холдинг", "Българската независима енергийна борса" и други институции.

Целта е да се установи налице ли са достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер, в частност такова от компетентността на Специализираната прокуратура. Отделни действия по проверката са възложени на ДАНС.

През миналата седмица шефовете на четирите големи работодателски организации се срещнаха с премиера Стефан Янев заради кошмарно високите цени на тока и поискаха уволнения по върховете на българската енергетика, започващо с ресорния министър Андрей Живков. 

Цените на енергийната борса, откъдето фирмите купуват ток, буквално полудяха в последните седмици. Причината е, че търсенето на електроенергия е голямо, а доскоро ключови доставчици като държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" работеха с намалени мощности и се въздържаха да продават ток въпреки изгодните за тях цени. Тецът засили производството си едва когато работодателите заговориха за национални протести и оставки, а големи заводи започнаха да спират, защото продукцията им става непродаваема при такива стойности на еленергията.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ