08 Септември 2025понеделник21:02 ч.

Спирка по искане на шофьора

/ брой: 63

visibility 1439

Валерий Вижутович

Неотдавна в страната се състоя "тиха" стачка на таксиметровите шофьори. Според данни на Междурегионалния транспортен профсъюз в нея са участвали близо 50 хил. души, в това число не по-малко от 4 хил. московски таксиметрови шофьори.
Те са недоволни от ценовата политика на три големи онлайн фирми и настояват за следното: да се съгласуват цените с превозвачите, да се ограничи процентът отчисления на собствениците на приложения, да се създадат специални паркоместа за такситата, да се вземат мерки за подкрепа на такситата в столицата. "Фирмите в края на миналата година съществено намалиха цените, при това много от тях приеха система за компенсации на шофьорите, ако пътуването е било по-евтино от минималните тарифи - каза пред журналисти един от инициаторите на акцията Олег Амосов. - Сега това доплащане го махнаха, като паралелно увеличиха комисионата. Сега шофьорът трябва да даде на фирмата 18% от поръчката". Таксиметровите шофьори настояват цените да се обвържат с цената на бензина, който поскъпва. Те също така настояват превозвачи да отчитат интересите не само на пътниците, но и на шофьорите. "Ние възнамеряваме да направим стачката систематична, и мащабите й само ще растат", заяви Амосов.
Невъзможно е да предвидим кой още ще спре работа утре и какво ще поиска. В условията на криза обаче поводи за стачки ще има, вероятно по-често, отколкото например преди година. В края на предишната икономическа нестабилност, през март 2011 г., група депутати от Думата, представляващи "Единна Русия", предложи да се опрости процедурата за провеждане на стачки, в частност, да се съкрати срокът за съгласуване на протестната акция от 40 на 10 дни. Авторите на проекта смятали, че това ще позволи на гражданите реално да осъществяват правото си на стачка. Още по-далеч през онези дни отидоха депутатите от "Справедлива Русия". Те сметнаха за необходимо да се разшири броят на поводите за стачка, да се отмени съгласуването на началото и на края й с работодателите, да се задължат последните да плащат заплата на стачкуващите.
Тези инициативи не получиха подкрепа. Кризата ще ни накара да се върнем към тях? Едва ли. Не се чува за повсеместни акции на протест заради съкращаване на персонал, заради намалени заплати. Отделни протести има, но до стачки не се стига. Нещата са ясни: да те уволнят заради неявяване на работа е по-страшно, отколкото да те съкратят. В последния случай можеш поне да се надяваш на двумесечна компенсация и обезщетение.
Работодателите, между другото, също имат свой синдикат - Руският съюз на индустриалци и предприемачи (РСПП). Той, спомням си, също предлагаше промени в Трудовия кодекс: на хората, уволнявани по инициатива на ръководствата на предприятия и компании, да не се плаща двумесечна компенсация, а обезщетението да се изплаща от държавата. Авторите на тези предложения едва ли са се надявали, че те ще минат. Но, изглежда, профсъюзът на работодателите също така имитира защитата на интересите на подопечните си, както и работническите профсъюзи.
Общопризнат факт е, че руските профсъюзни организации, с изключение на частните, само имитират борба за трудовите права на населението. Властта също няма илюзии за това. А щом е така, трябва ли да се учудваме, че повечето руски граждани, където и да се трудят, не се доверяват на своите профсъюзи.
Днес в Русия няма кой знае колко истински независими профсъюзи. Работниците, свикнали със съветските профсъюзни комитети, не е толкова лесно да бъдат организирани в свободна самоорганизация. Не е лесно да приучим и руските мениджъри към мисълта, че по своето социално предназначение профсъюзът не е слуга на администрацията, е неин контрольор, опонент. И всяка акция за защита на трудовите права не трябва да се приема като бунт, провокация, проява на екстремизъм, а профсъюзните лидери да се приравняват към лидерите на политическата опозиция.
Както и да е, но някои вече от собствен опит се убедиха, че независимите профсъюзи умеят да постигат достойни заплати и допълнителни социални гаранции. Руският труженик обаче не се надява на профсъюза. А желаещите да стачкуват са още по-малко.
 

На всеки два дни дерайлира влак, вагон или локомотив

автор:Дума

visibility 6930

/ брой: 166

Страната ни е с най-голям ръст на производствените цени в ЕС

автор:Дума

visibility 7836

/ брой: 166

Задава се смяна на шефа на националната статистика

автор:Дума

visibility 7398

/ брой: 166

Учениците в Албания използват телефони с родителско разрешение

автор:Дума

visibility 7675

/ брой: 166

"Гугъл" спря в редица страни

автор:Дума

visibility 7849

/ брой: 166

Тръмп бил спрял незаконно средствата за Харвард

автор:Дума

visibility 6773

/ брой: 166

Расте броят на жертвите в Лисабон

автор:Дума

visibility 7704

/ брой: 166

Провинциалистите в политиката

автор:Александър Симов

visibility 7770

/ брой: 166

Дерайлирала държава

автор:Барбара Пейчинова

visibility 7148

/ брой: 166

Военнопрестъпник ли е Путин?

visibility 7978

/ брой: 166

Напред към националния идеал!

visibility 6979

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ