13 Юли 2025неделя02:49 ч.

"Сребърна пафта" връчват днес в Жиленци

Повече от 250 групи от страната и чужбина се състезават на фолклорния фестивал в Кюстендил

/ брой: 168

автор:Николая Иванова

visibility 3650

С атрактивно дефиле на повече от 250 участници от България, Гърция и Белгия започна Международният фолклорен фестивал "Сребърна пафта 2010". Културната проява се организира от община Кюстендил, читалище "Пауталия 2008" - Кюстендил, и читалище "Димитър Каляшки 1920" - село Жиленци, под патронажа на кмета на община Кюстендил Петър Паунов. С музика и танци участниците преминаха по централната пешеходна алея бул. "България" до площад "Велбъжд".
Още преди официалното откриване фолклорните формации забавляваха жителите и гостите на града под Хисарлъка със своите изпълнения. Председателят на Общинския съвет в Кюстендил Васил Иванов откри културната проява и пожела успех на всички участници. Официални гости на фестивала са зам.-кметът на община Кюстендил Виктор Янев и началничката на общинския отдел "Култура и духовно развитие" Димитрина Укалска. Водещ на програмата е секретарят на читалище "Пауталия 2008" Владислава Василева.
Галаконцертът и награждаването на съставите и ансамблите с уникалния плакет под формата на сребърната невестинска пафта по традиция ще се състои в последния фестивален ден - днес, в село  Жиленци от 18 ч. В шестото поред издание на фестивала ще се представят вокална група за народни песни "Авлига" при читалище "Климент Браницки" - гр. Славяново, женска вокална група "Колорит" - с. Василовци, обл. Монтана, ансамбъл за народни песни и танци при община Рендис, Атина, ансамбъл за народни песни и танци "Граовска младост" - Перник, танцов ансамбъл "Веселие" - Симитли, детска фолклорна група "Мераклийче" - с. Копаница, Радомирско, фолклорна  група "Свитата на Дамизон" от град Шиевр, Белгия. Фестивалът няма конкурсен характер. Гостите от чужбина, както и тези от България, ще имат възможността да посетят културните забележителности на Кюстендил и региона.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ