15 Юли 2025вторник03:31 ч.

Стига мрънкане

/ брой: 14

автор:Мая Йовановска

visibility 1440

Мая Йовановска


Всенародната "любимка", финансовата министърка Росица Велкова, която се скъса от напъване, първо, да не внесе в НС адекватен бюджет за настоящата година и, второ, минималната заплата да не стане 850 лв., се изживява по-католик и от папата. 

През миналата седмица експертката Велкова направи уточнение, което поражда въпроси. Че към момента, на база на решението на депутатите за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, се очаква забавяне на второто и третото плащане към България.

За прословутия план. Неговото забавяне започна от ГЕРБ. Подробностите са излишни. Освен факта, че усещайки предстоящото си изпадане от властта, ГЕРБ "великодушно" оставиха на следващия кабинет да внесе плана в Европейската комисия. И така започна сагата.

Въпросът е в друго. Преди десет дни депутатите единодушно защитиха запазването на въглищните централи до 2038 г. Парламентът ни задължи Министерския съвет да промени Националния план за възстановяване и устойчивост в частта енергетика. В срок до 31 март кабинетът трябва да предприеме необходимите действия от документа да отпадне поетият ангажимент за намаляване на въглеродните емисии от производство на електроенергия с 40% до края на 2025 г., взимайки изходните нива от 2019 г. 

Взехме историческо решение за предоговаряне на плана и показахме, че когато се обединим, България може да защитава своите интереси, заяви тогава депутатът от БСП и бивш енергиен министър Драгомир Стойнев. Миньорите трябва да бъдат спокойни, че ще запазят работните си места, увери той. През 2020 г., по предложение именно на БСП, парламентът забрани да се предприемат каквито и да е действия, които да попречат на работата на въглищните централи, за да се гарантира спокойствието на българските работници в минния сектор.

Сега обаче Велкова обяснява как щели да се забавят парите. Сиреч, ние трябва да избираме - да защитим производството и работниците си или да си получим по-късно парите по плана, който така или иначе беше забавен. 

Подобни опасения - за забаване на средствата заради заложените кратки скрокове, вече бяха изразени в ЕС, и това не е ново. Родната министърка просто приглася на по-големите риби в ЕС и се опитва да страхува.

Трябва обаче да се подчертае, че нарастват призивите за предоговаряне на тези срокове в ЕС. Четири държави искат предоговаряне на плановете си за възстановяване и устойчивост. Въпреки че само на нас вече ни беше размахан пръст - в ЕС продължава да има двойни стандарти, с обяснението как промени ще се правят в изключителни случаи, ние трябва да защитим националните интереси. 

Хайде, стига чиновническо мрънкане! Свършете и малко работа!

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ