26 Юли 2025събота10:45 ч.

Страните от Източна Европа срещу големите в ЕС

Държавите от бившия соцблок обявиха, че си искат правомощията, отнети от Брюксел при приемането им в съюза

автор:Дума

visibility 362

Държавите от бившия комунистически блок, които влязоха в ЕС преди 15 години, се опълчиха на общността и обявиха, че си искат правомощията, които предадоха на Брюксел при влизането си в съюза. От името на 13-те страни говори полският премиер Матеуш Моравецки. Той направи много остър коментар след среща на лидерите на въпросните държави във Варшава. На разговорите присъства и българският премиер Бойко Борисов. Според информация на Ройтерс след няколко дни общото послание на 13-те към Брюксел ще бъде оформено като декларация. Това ще стане на 9 май в румънския град Сибиу, където лидерите на ЕС се събират на неформална среща за дискусия за посоката на развитие на общността.

В изказването си Моравецки отхвърли и тезата за Европа на различни скорости, която би позволила на групи държави да интегрират по-бързо и задълбочено политиките си в определени сектори. "Ройтерс" добавя, че думите на полския премиер са насочени най-вече към старите държави в ЕС като Франция и Германия. Източноевропейските държави не приемат отношението към тях като към членки втора категория. Там, където е необходимо, ЕС трябва да остави на страните членки националните им компетенции. Заявяваме това с единния глас на Централна Европа, каза Моравецки пред журналисти.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 2440

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 2502

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 2428

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 2597

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 2462

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 2430

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 2595

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 2544

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 2540

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 2681

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 3700

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ