До 2100 г.
Световното население ще е 11,2 млрд.
Драстично ще намалеят хората в България през следващите 35 години, прогнозира ООН
/ брой: 174
Очаква се населението на света да нарасне до 8,5 млрд. души до края на 2030 г., а до края на века да достигне 11,2 млрд. Това прогнозира ООН в свой доклад, цитиран от "Асошиейтед прес". В момента населението на света е 7,3 млрд. души.
България е една от 48-те държави в света, чието население ще намалее драстично до 2050 г. Заради ниската раждаемост след 35 години в нашата страна ще живеят над 15% по-малко хора, прогнозира ООН. По този показател България се нарежда заедно с държави като Хърватия, Румъния, Сърбия и Украйна.
В доклада се посочва, че се очаква бързо растящата Нигерия да задмине САЩ и в рамките на следващите 35 години да стане третата най-многолюдна държава. По данни на бюрото за преброяване на населението в САЩ в момента то е над 321 млн. души. Нигерия, която е седмата най-голяма страна в света, расте най-бързо.
В момента Африка има най-голям темп на прираст на населението от всички континенти и се очаква да формира повече от половината ръст на населението на света между 2015 и 2050 г.
Прогнозира се, че Индия ще надмине Китай по брой на населението в следващото десетилетие. Очаква се това да стане около 2022 г. Китай и Индия в момента са най-многолюдните държави. Те са дом на над 1 млрд. души. Заедно формират 37 процента от световното население.
9 държави се очаква да представляват половината от ръста на населението в света до 2050 г. Това са Индия, Нигерия, Пакистан, Конго, Етиопия, Танзания, САЩ, Индонезия и Гана.
В доклада се разглежда и глобалното застаряване. Прогнозира се, че до 2050 г. броят на хората на 60 и повече години ще се удвои. Според очакванията Европа ще бъде водеща в тази категория, където до 2050 г. над 34% населението ще са на възраст над 60 години.
Прогнозите за числеността на световното население играят важна роля при усилията на международната общност да забави опасността от глобалното затопляне и същевременно преследва амбициозната цел да премахне бедността и глада, отбелязва АП.
"Концентрирането на нарастването на населението в най-бедните страни представлява само по себе си мрежа от предизвикателства, прави по-трудно изкореняването на бедността и неравнопоставеността, борбата с глада и недохранването, а всичко това е от решаващо значение за постигане на нова устойчива програма за развитие", споделя Джон Уилмът от управлението за населението към управление на ООН.