19 Септември 2025петък07:54 ч.

Свидлер и Гунина с нови титли на Русия

/ брой: 241

автор:Лейла Димитрова

visibility 2099

Пьотър Свидлер спечели седма шампионска титла на Русия, след като надигра Ян Непомняшчи във финала по ускорен шах на руското първенство. Двамата стигнаха до мача от две ускорени партии, след като финишираха с по 6,5 т. от 9 кръга и разделиха първото място в генералното класиране. От двете допълнителни ускорени срещи, призвани да определят шампиона, Свидлер спечели първата, а втората завърши наравно. Така именитият руски гросмайстор стана абсолютен рекордьор по титли на страната си след извоюваните през 1994, 1995, 1997, 2003, 2008 и 2011 г.



Свидлер - Непомняшчи, 1-ва партия от тайбрека
18Еef4 19.Кb6 Дb6 20.Тf4 g5 21.Тf1 Кg6 22.Цh1 Кh4 23.Дd3 c4 24.Дc4 Кf5 25.Дd3 Кe4 26.Кe4 Тe4 27.Тa3 Кd6 28.Тb3 Дc7 29.Оe3 Тe8 30.Оb6 Дe7 31.Оh5 Оd7 32.Оc5 Тf8 33.Дe3 Оe5 34.Тe1 f6 35.Тb6 1:0.
    Съдбата на първото място в женския финал се реши в последния кръг, когато лидиращата през цялото време Валентина Гунина прояви нужната точност и направи реми с бившата световна шампионка и основна нейна конкурентка Александра Костенюк. Така със 7 т. от 9 партии Гунина повтори успеха си отпреди две години, оставяйки след себе си Костенюк с 6,5 т. и Наталия Погонина с 5,5 т.
Четири години след първата си победа в Билбао арменският №1 Левон Аронян отново спечели шестия пореден супергросмайсторски турнир. До преди година състезанието се наричаше финал на веригата "Голям шлем", но предвид финансовата криза и намаления му формат, сега изданието се именува по-скромно - "Чес мастърс финал". Тази година за победата в него се бориха четирима супериграчи от световния елит: Левон Аронян, Шахрияр Мамедяров, Майкъл Адамс и Ваше-Лаграв. Ключов се оказа предпоследният кръг, в който Аронян победи с черните главния си конкурент Адамс. В последния кръг той се нуждаеше от реми срещу Мамедяров и по време на цялата партия мирният изход не предизвикваше никакви съмнения. Фигурите и пешките равномерно изчезваха от дъската и не след дълго съперниците използваха механизма на трикратното повторение, за да фиксират равния резултат. Така Аронян финишира с 10 т. (2 победи и 4 ремита, като точките се калкулират по футболната система) и взе еднолично първото място. По време на закриването арменецът, който се чувства като у дома си в Испания и наскоро купи апартамент в Сан Себастиян, каза, че е доволен от постигнатия резултат, но не и от качеството на партиите си. Въпреки това той повиши рейтинга си с 6,4 т. и отново се върна в "клуба на осемстотниците", т.е. на гросмайсторите с ЕЛО над 2800 т.
 

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 662

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 726

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 600

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ