29 Април 2024понеделник15:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Свят на сънища и видения

Павлина Цокева визуализира своите интуитивни усещания в... картини

/ брой: 125

автор:Надежда Ушева

visibility 1702

Павлина Цокева е родена през 1942 г. в с. Драганово, Великотърновско. От дълги години живее и работи в Габрово. Била е съдебен секретар, секретарка в катедра "Електроника" на Техническия университет в града, редактор в Център за фотопропаганда, галерист в "Уникат" към ХГ "Христо Цокев", Габрово. През 80-те г. на миналия век пише и публикува поезия, но интересът й преминава към изобразителното изкуство. Известно време рисува  акварели, но това не я удовлетворява и започва да опитва други техники. През 1995 г. стига до "свой вариант" на монотипията, при който не използва четка. Финесът на изображението в нейните картини се съчетава с подчертана магичност на въздействието.
Досега Павлина Цокева е показвала своите творби в АЕК "Етъра" - Габрово, в Първия международен симпозиум по парапсихология в Банкя (1995), участва в обща изложба на нетрадиционната живопис за юбилея на асоциация "Феномени" в София (1996). Има самостоятелни изложби в столицата, Габрово, Русе, Бургас, Трявна, Козлодуй. Творби на П. Цокева се намират в частни колекции във Франция, Америка, Шотландия, ЮАР, Гърция, Германия. 

"Сътворение"

Павлина Цокева притежава рядко срещан талант, тя прониква отвъд видимото и визуализира с багри и светлина своите усещания, сънища, представи. Ръката й отвежда в невидим свят. Свят на свръхреалност, породен от експлозия на цветове, тайнственост и скрити форми.   
Нейните картини са необичайни. Те въздействат по необикновен начин.
Това е нов етап за мен, предишният беше свързан с материалното, категорична е Павлина, която е работила като съдебен секретар, преди да се отдаде на изкуството. Тя казва, че открива духовното чак когато среща съпруга си Петър Цокев - известен габровски журналист, издал книги с поезия и есета.
Той първи ми показа духовните неща - изящното слово, поезията. Петър е първият ми критик. Първият зрител, а аз - първият читател. Двамата са  като едно цяло - в творчеството и в живота. Помагат си и се подкрепят. Понякога заедно откриват заглавията на картините. После пак заедно делят радости и успехи.   
За Павлина Цокева усещането е водещото. Преди да започне да рисува, сънува, вижда енергийни точки на още ненарисуваните картини. Те светят...
По това време чувствах необяснима тревога. Знаех, че трябва да правя нещо в цвят, но какво по-точно не ми беше ясно. В един момент обаче започнах да сънувам как да правя тези картини. Просъни ми се огънат лист, върху който имаше капка, разлята като петролно петно. Когато слънцето го огря с хиляди нюанси върху скалата на седем цвята, се получи нещо страхотно - ефирно и много красиво, разказва авторката и продължава:
Беше изумително! Щом се събудих, взех боите и започнах да рисувам... Използвах т.нар. монотипия - отпечатък, но не класическа, а по моя технология, уточнява Павлина, която с удоволствие навлиза в недрата на новооткритото си призвание и като с антени улавя част от мисията си, както самата тя се изразява.
Междувременно се опитва да нарисува Христос. Но не й се получава. Веднъж вижда негова репродукция, посяга към четката и сякаш тя сама заиграва върху белия лист... Това бе началото, спомня си Павлина. Тя смята, че една картина трябва да се гледа с месеци, за да се открият космическите й послания. Това не са обикновени рисунки, а астрална живопис, с енергийно въздействие. Психотерапевтични, с лечебен ефект. Картините оказват странно влияние, те действат по различен начин на всеки, който се докосне до тях.  Павлина допълва, че импровизацията е много важна за нейното "нетрадиционно изкуство", както го нарича критикът Валентин Чернев.
Първата ми изложба бе на Етъра, организирана от Емил Елмазов. Там моите работи бяха харесани, споделя Павлина. След това подрежда изложба на Международния симпозиум по парапсихология в Банкя.  Нейните многоцветни абстрактни фигури са високо оценени от Стамен Стаменов, председател на асоциация "Феномени". Той я награждава с грамота за принос в нетрадиционната живопис. 
Ваятелката на красиви и мистериозни форми иска с творчеството си да доставя радост на зрителите и на близките си. Но в момента почти не рисува. Поради липса на финансова възможност да закупи темпер и акварел, с които работи.   
Пред творбите на габровската художничка човек изпитва странно усещане - сякаш линейните измерения на неголемите й по формат картини изчезват, отстъпвайки място на една цветна дълбочинност - мълчалива, енигматична, стряскаща, пише за изкуството й поетът критик Валентин Чернев. - Мисълта попада в езотеричен свят - свят на сънища, видения, митологически алюзии и пространствено-пластически метафори.
"При първата си среща с творчеството на Цокева бях нарекъл картините й колорирани видения на подсъзнанието, ескизи на цветни сънища, интерпретации на пластични структури и цветови съчетания...", споделя критикът. Според художничката не търси фигурално изражение, а психологическото проникновение. За нея не е важно семиотичното им разчитане, а сетивното въздействие. Особеност на абстрактните й творби е боравенето със светлината, с проблясъците, които извират отвътре навън.
Всяка картина на габровската художничка е анклав на тишина, с образа на зародиш, стоплена обител, може би лоно - архетип на женското начало въобще. Притежавайки рядката способност да изгражда образи, дори само от играта на цветовите гами. Нейните цветове са потопени в своеобразно сфумато, те са фантазни скиталчества в паралелните светове на сънищата и душата сред водопади светлина и вътрешен огън, подчертава Валентин Чернев.            

 

4-часова спасителна акция в Пирин

автор:Дума

visibility 56

С Велики понеделник започва Страстната седмица

автор:Дума

visibility 90

БСП ще отбележи 1 май – Ден на труда

автор:Дума

visibility 95

БСП успя да запази работните места в мините

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 81

"Боташ" не иска прекратяване на споразумението с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 81

Новите двуетажни влакове пристигат през 2026 г.

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 81

Fitch очаква политическата криза пак да отложи еврото

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 81

Хиляди испанци подкрепиха Санчес

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 81

Нелегални мигранти с менте лични карти

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 81

САЩ и Китай трябва да са партньори

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 81

Накратко

автор:Дума

visibility 190

/ брой: 81

Загинал на работа

автор:Аида Паникян

visibility 224

/ брой: 81

Маските паднаха

visibility 218

/ брой: 81

Украйна – камикадзе на САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 210

/ брой: 81

БСП е алтернатива за развитието на България

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 81

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ