23 Август 2025събота18:31 ч.

СЗО: Бизнесът не е по-важен от общественето здраве

автор:Дума

visibility 283

Представителите на бизнеса не са по-важни от общественото здраве. И това, което се използва като аргумент за отварянето на нощните заведения, че така и така хората влизат в по-интензивен контакт един с друг, не е особено валидно, защото в нощните заведения, особено след едно определено време, човек занемарява даже да е имал някаква идея за протективно поведение и всъщност по този начин не се помага на борбата с COVID-19. Това коментира в студиото на БНТ доц. д-р Михаил Околийски, представител на СЗО в България.

Той припомни, че Световната здравна организация има ясни  предписания как се разхлабват мерки. Това трябва да става мярка по мярка, и едно от най-важните неща, за които по-малко сме говорили, е комуникацията на риска - обществото да бъде въвлечено в дискусията за това защо се разхлабват мерки или пък защо се връщат обратно, подчерта доц. Околийски.

 Това, което се наблюдава напоследък, е липсата на такава комуникация с хората. И това от теоретическа и от практическа гледна точка води до едно повишено недоверие към тези мерки, смята представителят на офиса на СЗО у нас. Според него трябва да има един непрестанен разговор, диалог.

Скептицизмът у хората той си обяснява на първо място с неслучващата се комуникация на риска, и второ с умората в хората и търсенето на изход от цялата тази ситуация, пренасищането с послания, с усилия.

Много хора погрешно си помислиха, че с идването на лятото вирусът ще изчезне, а се случва точно обратното и това е трудно да се асимилира от човешкото съзнание. Може би най-лошото предстои, затова СЗО се опитва по един съвсем рационален начин да сподели тази информация с хората, но се сблъсква с едно желание вече всичко да е минало, коментира доцентът.

 

 

Пускат магистрала "Европа" до средата на септември

автор:Дума

visibility 987

/ брой: 156

Държавата компенсира битовите сметки за ток с над 35%

автор:Дума

visibility 1034

/ брой: 156

1/5 от жп линиите у нас не са рентабилни

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 156

КЗК ще проверява пазара на олио

автор:Дума

visibility 976

/ брой: 156

Тел Авив започна офанзива срещу Газа

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 156

Солун взима мерки за тротинетките

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 156

Задържаха украинец за взрива на „Северен поток“

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 156

Джей Ди Ванс: Европа ще плаща за украинската сигурност

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 156

Тъпите билбордове

автор:Александър Симов

visibility 1082

/ брой: 156

Държава или траурна агенция?

visibility 1055

/ брой: 156

ПП клевети БНБ пред ЕЦБ с дъвката "Магнитски"

visibility 1277

/ брой: 156

Газ, амбиции и накърнена чест

visibility 1125

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ