Тероризмът минира Шенген
/ брой: 225
Проф. Димитър М. ИВАНОВ,
Доктор на икономическите науки,
Лондон
Докато правителството обещава през ден, че България ето сега, ето утре... ще бъде приета в Шенгенския договор, ситуацията в Европа се променя доста бързо и в целия Шенгенски блок. И както подчертах преди повече от два месеца, започнаха да се появяват рутинни гранични проверки.
Британският "Дейли Мейл" излезе с обширен анализ под заглавие "Разбиването на Шенген", в който се отбелязва, че вече 11 страни членки на Шенген са въвели граничен контрол. (виж Schengen Shattering: Eleven countries rebelling against free movement/Daily Mail Online).
Всичко това се налага заради терористичните заплахи и неконтролируемата имиграция. На картата (публикувана в "Дейли Мейл"), която прилагам тук, се вижда как 11 държави от Шенгенското пространство - от Франция до Словакия, от Швеция до Германия, са въвели отново отдавна изоставени гранични ограничения, включително проверка на самоличността, паспортни проверки, полицейски разпити, статични контролни пунктове и проверки на превозни средства.
Според доклад на ЕС за новите проверки много страни смятат, че граничните проверки са от съществено значение за спиране на проникването на терористи от Балканите и Близкия изток, представящи се за мигранти, както и за намаляване на напрежението в претоварените центрове за приемане на бежанци.
Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че сегашният мащаб на притока на мигранти е достигнал "критична точка", тъй като данъкоплатците в страната трябва да осигурят жилища, храна и социални помощи за новодошлите от Балканите, Близкия изток и Африка на юг от Сахара.
Във Франция (която възстанови проверките по всички свои вътрешни граници на ЕС) министърът на вътрешните работи Жералд Дарманин заяви, че френските граждани търсят "решения в една Европа, заобиколена от нестабилни земи".
"Да говорим за контролиране на имиграцията означава да говорим за нашия суверенитет, означава сами да решаваме кои искаме да приемем и от кои да се отделим..."
Очевидно е, че за много правителства (на страните членки на Шенгенския договор) въпросът за възстановяване на суверенитета и засилване на националната сигурност е приоритетен в техните политики.
Всеки може да направи собствените си изводи.