20 Юли 2025неделя13:20 ч.

ТЕЦ "Варна"

ТЕЦ-ът на Доган пак получава милиони от държавата

Парите вече не са за студен резерв, а за регулиране на мрежата

/ брой: 165

автор:Дума

visibility 1209

Въпреки че миналото лято, в разгара на антиправителствените протести, експремиерът Борисов забрани ТЕЦ "Варна" да получава пари от държавата за поддържането на студен резерв, централата собственост на Ахмед Доган е получила почти същите пари от държавата до първите седем месеца на 2021 г. Плащанията от собственика на мрежата високо напрежение - Електроенергийния системен оператор, продължават, но под друга форма - за балансиране при излишък и три вида регулиране на мрежата - нагоре, надолу и третично. За 2020 г. ЕСО е платил на ТЕЦ "Варна" 20,789 млн. лв., а за седемте месеца на настоящата година - 12,430 млн. лв., сочат данните на преносния оператор, предоставени от служебния енергиен министър в отговор на депутатско питане.

По спечелените търгове на ЕСО за готовността да заработи при поискване (т.нар. студен резерв) за периода 1 януари-31 юли 2020 г. централата е получила 11,282 млн. лв. Други 9,5 млн. лв., платени в останалите месеци на годината, са по услугите за балансиране на системната честота на електропреносната мрежа, за да се гарантира търговията с електроенергия и включването на възобновяемите енергийни източници при нужда. По тези услуги също се провеждат търгове и единствените участници в тях са ТЕЦ-овете на Доган и на бизнесмена Христо Ковачки - "Бобов дол". За първите седем месеца на настоящата година централата на Доган е изкарала дори повече от услугите за балансиране, отколкото за същия период на миналата година от студен резерв - 12,430 млн. лв. Данните на ЕСО за разглежданите периоди показват, че миналата година електроцентралата във Варна е произвела при пускането ѝ за преносния оператор 463 021 МВтч, а за седемте месеца на 2021 г. - 280 550 МВтч. Отделно мощността е произвела 170 767 МВтч през миналата година и почти два пъти и половина по-голямото количество от 469 092 МВтч за седемте месеца на 2021 г.

Коментар – в статията на Евгени Гаврилов "Маскирани пари".



С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 7866

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 7395

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 8902

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 8239

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 7835

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 7888

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 7778

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 7923

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 8105

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 8637

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 8221

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ