26 Февруари 2026четвъртък12:01 ч.

Томина неделя

автор:Дума

visibility 2637

В първата неделя след Възкресение Христово почитаме паметта на апостол Тома – един от 12-те христови ученици. Тази година Томина неделя е на 1 май.

В историята Тома е известен с прозвището си Неверни. След като Христос възкръсва и се явява на учениците си, Тома не е сред тях. Когато по-късно те му казват "Видяхме Господа", той им отвръща: "Ако не видя на ръцете му раните от гвоздеите и не сложа ръка на ребрата му, няма да повярвам".

Христос се обръща към него и му казва: "Дай си пръста тук и виж ръцете ми, дай ръката си и я сложи на ребрата ми. И не бъди невярващ, а вярващ. Понеже ме видя, повярва ли? Блажени са тези, които без да видят, са повярвали".

Названието Томина неделя идва от името на неделния ден, на който според християнския календар възкръсналият Христос се явява на учениците и последователите си.

Седмицата след Великден се нарича още Светла или Празна, поради забраната да се работи каквото и да е. Томината неделя слага завършека на великденския празничен цикъл. Апостол Тома не е известен само с евангелската история за своето неверие. Той е и един от най-жертвоготовните христови ученици.

Въпреки заплахата от фарисеите, които го търсят, за да го убият, Христос решил да отиде във Витания, за да съживи Лазар. Апостол Тома казал на другите ученици: "Да отидем и ние да умрем с него". След като минало известно време от слизането на Светия дух в деня Петдесетница, апостолите хвърлили жребий, за да се види кой къде ще отиде да проповядва божието слово. На апостол Тома се паднал нелекият жребий да отиде в Партия, Мидия и далечна Индия. Из земите на Индия апостол Тома удивил хората с много чудеса и мнозина повярвали в проповядваното от него ново учение. Сред тях били и две сестри царици.

Царят, заради покръстването на жена си, която била едната от двете сестри, се разгневил и подложил Тома на жестоки мъчения. От това обаче апостолът по чудо оцелял, но царят не се спрял пред нищо и накрая убил Тома. Апостолът изпълнил своята християнска мисия и завършил живота си с мъченическа смърт.

Но дори и царят, който пожелал смъртта на Тома, скоро приел християнството, убеден от изцелението на сина си Азан, след като се покръстил. Мощите на апостол Тома били пренесени в Месопотамия, а на гроба му ставали чудеса.

Нов регламент за търговията с птиче месо влиза в сила на 9 март

автор:Дума

visibility 32

/ брой: 39

България с амбиция да стане трасе за американски газ към Украйна

автор:Дума

visibility 24

/ брой: 39

Пристигна първият от 6 кораба с аржентински слънчоглед

автор:Дума

visibility 24

/ брой: 39

С над 70 на сто намаляха руските туристи в България

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 39

Крои се диверсия срещу "Турски поток"

автор:Дума

visibility 27

/ брой: 39

Германия се отказва от „зелено“ отопление

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 39

Марица залива Източна Гърция

автор:Дума

visibility 17

/ брой: 39

Накратко

автор:Дума

visibility 19

/ брой: 39

Ще видите вие!

автор:Александър Симов

visibility 23

/ брой: 39

Изкривени представи

автор:Таня Глухчева

visibility 26

/ брой: 39

Капиталовият парадокс на България

автор:Гарабед Минасян

visibility 27

/ брой: 39

Концесиониране по терлици

автор:Ваня Григорова

visibility 25

/ брой: 39

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ