26 Април 2024петък01:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На снимката: Кремен Георгиев

Топлофикациите искат 50% по-скъпо парно

Енергийният регулатор не е съгласен

/ брой: 229

автор:Дума

visibility 303

Парното и топлата вода трябва да поскъпнат с около 50% от Нова година, тъй като топлофикациите продължават да губят, независимо от временното задържане на цените на газа, заяви пред БНР председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев. Той обаче изрази съмнение, че КЕВР ще постанови подобен скок на цената на топлоенергията. Причината според него е, че цената на газа се задържа през последните 1-2 месеца. Тя обаче е два пъти по-голяма от тази, по която са смятани цените на топлофикациите. Увеличението на топлинната енергия трябва да е поне 50 процента, трябва да си признаем, че едва ли ще е толкова, но аз казвам каква трябва да бъде сметката, за да излезе тя, уточни Георгиев. Той бе категоричен, че не може да бъде избегнато увеличение. Въпросът по негови думи е то да е в разумни граници. Георгиев не знае какви лостове ще намери КЕВР, за да определи новите цени, но подчерта, че не може топлофикациите да изпълняват социални функции. Въпреки финансовите си затруднения ТЕЦ-овете са осигурили необходимите за нормалната им работа количества газ. "Доставките на природен газ са подсигурени с договори, количествата също. Лошото в момента е, че с изплащането на този газ на практика се забавят и други плащания. Но така или иначе приоритетите се изпълняват", посочи председателят на асоциацията.

КЕВР няма основание да променя цената на топлинната енергия, независимо от възникнали проблеми между обществения доставчик на газ "Булгаргаз" и топлофикационни дружества. Този коментар направи председателят на комисията Иван Иванов миналата седмица по време на открито заседание, на което беше дискутирана цената на природния газ от 1 декември. Независимо от промяната в цената през декември КЕВР няма да повиши цената на парното и на електроенергията, произведена по комбиниран способ от топлофикациите, заяви още Иванов. "Комисията е излязла с годишна прогнозна цена на природния газ, която да се калкулира от топлофикационните дружества за крайните клиенти, и тази цена няма никакви основания да бъде променяна", категоричен беше председателят на КЕВР. В средата на ноември от "Булгаргаз" внесоха искане за леко понижение, в рамките на около 2,5%, на цената на природния газ от 1 декември. Анализ на работната група на енергийния регулатор подкрепи това искане. Окончателно цената на природния газ ще бъде определена на закрито заседание на КЕВР на 1 декември. Преди това от газовото дружество ще внесат актуализирани данни за динамиката на цената на газа на европейските газови пазари и валутните курсове. От пролетта на 2020 г. КЕВР утвърждава цената на природния газ всеки месец, а не на тримесечие, както беше преди това. Под внимание се взима и допълнителен компонент, свързан с търговията с природен газ в най-големите европейски хъбове.

 

 

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ