Тръмп заплаши Китай с над 100-процентови мита
Американският президент възстановява въгледобива и програми в помощ за чужбина
/ брой: 67
САЩ налагат допълнителни мита на Китай, като ставките за вноса ще достигнат 104%, обяви Белият дом, цитиран от агенциите.
Доналд Тръмп вече заяви, че новите мита за китайския внос ще достигнат 54% от 9 април, като заплаши да вдигне ставките с още 50%, ако Китай предприеме ответни мерки. Пекин увеличава своите реципрочни мита върху американските стоки до 84% от по-рано обявените миналата седмица 34%, съобщи Комисията по митническите тарифи към китайското правителство, предадоха световните агенции.
Тръмп заяви, че САЩ получават 2 млрд. долара на ден от мита. Министерството на финансите отчете, че е получило около 7,25 млрд. долара от мита за февруари - последния пълен месец, за който са налице данни.
Доналд Тръмп подписа няколко указа за развитието на въглищната индустрия, предаде агенция "Блумбърг". "Ще направим така, че нашата въглищна индустрия да не зависи от промените в света на политиката", заяви президентът не церемонията по подписването на указите, застанал пред около 30-ина мъже, предимно миньори. "Ще върнем миньорите на работа", каза Тръмп. Работната сила в сектора е намаляла до 40 000 от 70 000 души преди години. Мерките предвиждат и увеличен износ на въглища.
В същото време Тръмп е поискал да бъдат възстановени поне шест наскоро прекратени програми от американската помощ за чужбина. Става дума за продоволствени програми за Ливан, Сирия, Сомалия, Йордания, Ирак и Еквадор.
Федерален съдия нареди на администрацията на Тръмп да възстанови достъпа на Асошиейтед прес до събитията в Белия дом, "въпреки използването на нежелана терминология“ от нейна страна. Тръмп го бе забранил след отказа на агенцията да нарича Мексиканския залив "американски“ в своите публикации. Той преименува залива през януари.
Сенатът на Конгреса потвърди назначаването на Елбридж Колби за главен политически съветник в Пентагона, въпреки съмненията, че омаловажава заплахите от Русия и Владимир Путин. Гласуването бе с 54 на 45 гласа в полза на Колби.
Администрацията на Тръмп обмисля удари с дронове срещу наркокартели в Мексико, съобщи телевизия Ен Би Си Нюз. Тя се позова на шестима настоящи и бивши американски военни, служители от правоприлагащите органи и от разузнаването.
В отговор мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум заяви, че страната й категорично няма да приеме всяка едностранна военна операция на САЩ в Мексико и че подобни военни действия "няма да решат нищо". Тя добави, че САЩ и Мексико имат добър диалог по въпросите на сигурността.