Трансплантациите в България са многократно по-малко от Европа
/ брой: 107
"Липсва адекватна за България трансплантационна активност, която е в пъти по-ниска, отколкото е в Европа. Липсва адекватно финансиране и организация за познаване на пациенти в мозъчна и сърдечна смърт на територията на страната." Това заяви народният представител от "БСП за България" проф. Георги Михайлов по време на изслушването на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев в Народното събрание за проблемите и перспективите на трансплантационната дейност в България. Михайлов бе категоричен, че у нас липсва оценка на лекарствената политика при трансплантациите, няма нито дума за клетъчна трансплантация, и припомни, че преди 2 години е предоставена програма за 10 млн. лв. на предишния министър за реконструиране на центровете по клетъчна трансплантация.
Надявам се до края на 2020 г. да бъде направена първата белодробна трансплантация у нас, каза Ананиев. Той припомни, че на 25 януари 2019 г. в София бе подписано споразумение за квалификация и обучение в сферата на белодробната трансплантация между България и многопрофилната болница във Виена. То ще бъде разгледано от консултативния комитет по гръдна хирургия на "Евротрансплант" и от борда на организацията през октомври 2019 г. Ананиев увери, че ще подпише писмо до клиниката по пулмология към Медицинския университет в Хановер за проучване на възможностите за обучение на български екипи в сферата на белодробната трансплантация и веднага ще го изпрати.
В Австрия, Италия, Ирландия, Словения, Унгария, Финландия, Чешката република, Швеция имат от 16 до 25 донора на 1 млн. население, а в България през 2018 г. те са 2,28 на 1 млн. Румъния, Кипър и Гърция също са с ниско ниво на донорство, но България е дъното на ЕС.