11 Юли 2025петък10:45 ч.

Православен календар

Църквата почита на 13 май Св. мъченица Гликерия девица. Св. мъченик Лаодикий. Св. Павсикакий, еп. Синадски. Св. Георги изповедник

/ брой: 84

автор:Дума

visibility 2768

Гликерия изповядвала вярата си в единния Бог, затова била хвърлена на зверовете

Дъщеря е на бившия римски градоначалник Макарий. След смъртта на родители си остава пълен сирак и започва да проповядва християнството в гр. Траянопол. Когато е на 18 години, в града пристига хегемонът, за да проведе празненства в чест на бог Дий. Младата девойка Гликерия застава смело пред хегемона и събралото се множество, признава, че е християнка, че вярва в единния Бог, а не в статуи от метал. Отказва да извърши жертвоприношение. За тази своя смелост и дързост Гликерия бива наказана жестоко. Пазачът, който работел в затвора - Лаодикий, след като вижда нейната сила и как Исус я укрепва, приема християнството, но бива посечен с меч. Пускат гладна лъвица да разкъса Гликерия, но тя кротко приседнала при нозете й. Пускат втора, която само я захапва за крака. Гликерия предава душата си на Господ.
Жестокият хегемон пада на улицата и умира. Мощите на света Гликерия биват погребани от ревностни християни и започват да мироточат. Християните събирали мирото в меден съд. Епископът на града решава да го замени със сребърен, купен от Константинопол. Тогава мирото спряло да тече. Когато връщат стария съд, отново потекло. Когато изследвали съда, установили, че пренадлежал на езичник, който в него правел магии. Света Гликерия оставя безценен урок на всички християни за нечистотата на магьосничеството.

Павсикакий лекувал телесните и душевните недъзи на хората

Блаженият Павсикакий се родил в града Апамея. Произхождал от семейство на знатни, благородни и усърдни в истинско християнско благочестие родители. Още в млада възраст той се предал на строг пост, молитва и други сурови подвизи, а по-късно приел монашество. Хранейки се само с малко хляб и вода и чрез молитва придобил дар да изцелява. Павсикакий лекувал телесните, но заедно с тях и душевните недъзи. Влизал в борба с бесовете и успешно ги изгонвал от бесновати, възвръщал зрението на слепи, изправял недъгави, извършвал и други дивни чудеса. Когато мълвата за него се разпространила, той станал известен и на Константинополския архиепископ, блажения Кириак, който го ръкоположил за епископ и го назначил за предстоятел на Синадската църква.
Свети Павсикакий побързал с жезъла на словото да изгони от своето паство църковните вълци и като заразени членове на тялото ги отсякъл със своя словесен меч и ги изхвърлил, за да не причинят вреда и на здравите членове. Грижейки се ревностно за своето паство и така съдействайки в делото на спасението, преподобният предприел пътешествие в Константинопол и там изцерил император Маврикий от недъга, който го мъчел. Заради това императорът изпратил със златен печат в неговия град заслуженото възнаграждение от една литра злато. Когато преподобният се връщал от Константинопол в Синад и престоял в Силон, с молитвата си накарал да избликне извор с чиста вода и неговите спътници утолили жаждата си. Като преживял така благочестиво и богоугодно и послужил за спасението на много души, свети Павсикакий оставил тоя живот и се преселил при възлюбения от него Господ.

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 3557

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 6183

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 5804

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 6281

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 3232

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 5872

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 3170

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 5814

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 3766

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 2423

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ