25 Август 2025понеделник12:34 ч.

Православен календар

Църквата почита на 22 август св. мчци Агатоник, Зотик, Теопрепий и др. Св. мчца Евлалия девица. Преп. Антуса

/ брой: 156

автор:Дума

visibility 988


Светите мъченици Агатоник, Зотик, Теопрепий и другите загинали за вярата

Христовият мъченик Агатоник живял в Никомидия при царуването на император Максимиан. Той отвръщал елините от поклонение на идолите и ги привеждал към Христа. Бил задържан за мъчения от комита Евтолмий. Когато този комит, изпратен от императора в Понтийската област, за да измъчва християните, пристигнал с кораб в Карпин, намерил свети Зотик и неговите ученици, които изповядвали Христа. Евтолмий осъдил учениците му на кръстна смърт, а свети Зотик взел със себе си.
Като се върнал в Никомидия, той задържал Принципс, научен на светата християнска вяра от свети Агатоник; вързал го заедно с Агатоник, Зотик и с други християни, сред които били Теопрепий, Акиндин и Севириан, и завел всички в Тракия, където пристигнал и самият император, за да ги предаде на мъчения. 
Когато светиите се намирали в областта Потама, комитът предал на смърт свети Зотик, Теопрепий и Акиндин, тъй като те вече не можели да ходят поради получените рани и язви. А като пристигнали в околностите на Халкидон, комитът предал на смърт свети Севириан, който дръзновено изповядал Христа; другите мъченици заедно със свети Агатоник завел във Византия и там ги измъчвал; после заедно с тях пристигнал в Силимврия, в Амус, където пребивавал Максимиан.
Там светият мъченик Агатоник и всички християни, доведени с него от Никомидия, били изтезавани и измъчвани за последен път, след което били осъдени на смърт и посечени.

Преподобна Антуса се подвизавала 23 години в пустинята

Света Антуса, дъщеря на богати родители от град Селевкия, след като приела кръщение, се подвизавала 23 години в пустинята. Атанасий, епископ на Тарс Киликийски, който кръстил света Антуса, бил посечен с меч при царуването на Аврелиан (270-275); от същата смърт загинали и Харисим и Неофит, които се кръстили заедно с господарката си. Света Антуса се преставила в мир дълго време след тяхната мъченическа кончина (след повече от 20 години).

Св. мъченица Евлалия загинала с Божието име на уста

При царуването на езическите императори в испанския град Баркинон (днес Барселона) живеела девица на име Евлалия, дъщеря на родители християни. Живеели в село, на доста голямо разстояние от града. Евлалия имала твърдото намерение да служи на Господа в непорочно девство. Когато навършила 14 години, император Диоклетиан (царувал от 284 до 305 г.) повдигнал жестоко гонение срещу християните. В град Баркинон пристигнал управителят Дакиан; започнал да издирва християни, за да ги принуди да прикадят с тамян идолите. 
В една тъмна нощ светата девица излязла тайно от дома си и се отправила към града, изпълнена от любов към своя небесен Годеник - Христа Господа, с твърдо намерение да положи душата си за Него; и се устремила по каменистия път с босите си нозе. Пристигнала в града, когато вече било ден, глашатаите канели народа на зрелище. Тя се устремила към мястото и там видяла управителя Дакиан на висок трон. Обърнала се към него със силни думи, които го разгневили; заповядал да я заловят и подложат на мъчения. Тя силно се молела и хвалела Господ, докато предала духа си на него.

СБ препоръчва да вдигнем имотния данък

автор:Дума

visibility 100

/ брой: 157

Увеличават се инвалидните пенсии

автор:Аида Ованес

visibility 101

/ брой: 157

Лекари искат да се повиши потребителската такса

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 157

Инспектори хванаха 2300 души на работа без договор

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 157

Българската двуеврова монета ще е като сегашната от 2 лева

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 157

Цените на плодовете се вдигат на едро

автор:Дума

visibility 98

/ брой: 157

Шоколадът ще става още по-скъп

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 157

Нидерландия изпадна в политическа криза

автор:Дума

visibility 97

/ брой: 157

По-малко български туристи в Турция

автор:Дума

visibility 97

/ брой: 157

Буря взе жертви в Румъния

автор:Дума

visibility 98

/ брой: 157

Накратко

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 157

Позиция на коалиция "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА"

автор:Дума

visibility 100

/ брой: 157

Рани в съвестта ни

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 157

Живата съвест на днешния ден

автор:Евгений Белий

visibility 108

/ брой: 157

Как тибетската култура остава непокътната в модерния свят

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 157

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ