17 Юни 2024понеделник14:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Анализ

Цените на тока като лакмус за (не)зависимост

Два лупинга за три дни направи председателят на КЕВР, за да угоди на премиера, а ние очакваме от регулатора безпристрастни решения

/ брой: 136

автор:Светла Василева

visibility 1036

Като дойде лято, настава суматоха около цените на тока. Всичко започва с исканията на енергийните дружества за повишението им. Продължава с изявления на представители на регулатора в стил "това няма да го допуснем в този обем" и достига кулминация в контролиран скандал по време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). То не са цени, не е чудо. Ни да ги опишеш, ни да ги разкажеш, ни да ги "разравяш", че страшно става. И тъжно. Принос за шумотевицата имат и рояците експерти, които точно в този период налазват медиите. Не минава ден без присъствието им в сутрешен блок на поне една телевизия. Кой от кой по-голям, по-сведущ, по-компетентен. Уж. Повечето, да не кажем всичките, без нито ден трудов стаж в работещо енергийно предприятие, но коментират ли, коментират. Всичко приключва с решение на КЕВР, преследващо амбициозната цел вълкът да е сит (енергийните дружества), агнето цяло (потребителите) и душата в Рая (регулаторът да оцелее). Недоволни все се намират. Защото интересите са много, парите в енергетиката големи, пък и това е един от малкото останали отрасли на икономиката, който продължава да работи.
Този сезон шоуто наруши усещането за обичайното дежа вю. Още в началото на април по време на дискусия "Да! На българската икономика", организирана от в. "Стандарт" и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), премиерът Борисов и министърът на енергетиката Теменужка Петкова

обещават по-евтин ток за бизнеса

Изказването на министър-председателя е в познатия императивен тон: "Съберете се веднага с Лукарски и решете въпроса в полза на бизнеса!" Не е минала седмица, откакто парламентът е избрал (на 2 април) комисари и председател на КЕВР. Не е минала и седмица, откакто управляващите се кълнат от ефира на медиите, че регулаторът е независим, понеже членовете му били избрани в открита процедура от Народното събрание, а не назначени от Министерския съвет. Пет дни - това е срокът на годност на клетвите на политиците, които сгазиха най-ценното на "творението си" - независимостта му. Защото какво значи да се съберат министрите на икономиката и на енергетиката и да решат цените на тока в полза на бизнеса - нещо, което по определение е прерогатив само и единствено на независимия (пак по определение) регулатор? Както и да го квалифицираме - игнориране, заобикаляне, нескопосан опит за натиск, подобна практика е недопустима. Тя само потвърждава онова, което подозираме - че институцията КЕВР продължава да е бутафория, такава, каквато си беше от създаването й.
Следват серия от изяви на министри и на новоизбрания председател на комисията в медиите, в които те повтарят като един - 

няма основания за повишаване

цената на електроенергията. На 4 май вицепремиерът Томислав Дончев аргументира позицията си пред БНТ с цените на енергоносителите и състоянието на системата. Седмица по-късно, на 11 май, от ефира на същата медия министърът на енергетиката Теменужка Петкова заявява, че са налице условия цената на тока да бъде задържана на сегашното ниво, като не забравя да подчертае, че управляващите няма да правят социална политика през нея, че предстоящите избори нямат отношение към намерението за удържането й и че КЕВР е независим орган, който ще вземе самостоятелно решение и ще има последната дума. Дали?
Последващият ход на събитията доказва, че независимостта на регулатора е твърде крехка и пожелателна. Тя е само маска за скриване на истинското състояние на нещата, падаща при политически натиск отвън и сваляна без усилие отвътре.  
На 28 май КЕВР публикува предварителния си доклад за цените на електроенергията, според който, противно на обещанията, увеличение се предвижда. За битовите потребители на ЧЕЗ с 1,53%, на ЕВН с 1,22% и на Енерго-Про с 3,64%. За стопанските потребители се увеличава цената "задължение към обществото" от 19 лв., колкото плащат в момента, на 40 лв. за МВт. Тя става еднаква за всички категории абонати (за битовите потребители в момента е 50 лв. за МВт). Тази цена беше въведена през 2013 г. и замени добавките за "зелена" и "кафява" енергия и "невъзстановяемите разходи", с които се покриваха задължения, наложени от дългосрочните договори с американските ТЕЦ-ове и от евродирективи за задължително изкупуване на енергията от централи, работещи на възобновяеми източници и високоефективно производство на енергия. 
На 3 юни Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) изпраща отворено писмо до министрите на икономиката и финансите, в което казва, че

бизнесът няма да поеме нито лев

над действащата цена "задължение към обществото". Аргументите на индустриалците са, че в момента купуват по-скъпа електроенергия спрямо конкурентите си в редица държави от Европа, рискуват да станат неконкурентоспособни, предупреждават за спиране на инвестиции и за закриване на работни места.
На 9 юни министър Лукарски "припява" на БФИЕК от ефира на бТВ в студиото на "Лице в лице", като отива дори по-далеч. "В съветите, които аз председателствам, и в които участват всички браншови организации, твърдо заявих, че ние сме за намаляването на това задължение към обществото за предприятията". И още: "Не е логично ние, нашите дружества, нашите индустриални предприятия да заплащат най-скъпия в ЕС ток. Това ще повиши цените и ще удари малкия и средния бизнес."
На 10 юни в сутрешния блок на същата медия председателят на КЕВР обяснява, че с цената "задължение към обществото" е възстановена справедливостта и че ако остане действащата в момента за абонатите на свободния пазар - 19 лв. за МВт, то цената на тока за битовите потребители трябва да скочи със 17%. "Под подобно решение аз няма да се подпиша" - заявява Иван Иванов. И добавя: "Искам специално да похваля експертите на КЕВР, които отлично си свършиха работата, и наистина след близо месец изчисления на всичко, което постъпва комисията, са взели и ни предложиха най-доброто решение". Малко по-късно същия ден по време на общественото обсъждане на цените в комисията председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев заявява, че напрежението в индустрията е голямо, че я убиват.

 "Такъв скок никой не е очаквал"

казва той, повтаря тезата на БФИЕК, че българският бизнес плаща най-високите цени на тока в Европа, и за повече тежест заплашва с протести.
Всичко това успява да изплаши премиера, който, видно от стенограмата на заседанието на Министерския съвет (МС), проведено същия ден, казва, че такова увеличение от 20% е много и че по този начин токът "ще стане най-скъпия ток за индустрия в Европа към български фирми...
Божидар Лукарски: И сега е най-скъпият.
Бойко Борисов: Не е най-скъпият, но почти е най-скъпият..." Той предлага на КЕВР да отложи решението за цените с един месец.
Отварям скоба, специално за премиера и за министрите на икономиката и на енергетиката. Данните на Евростат за цените на тока за индустрията са общодостъпни. Според тях България е страната с едни от най-ниските цени не само за бита, но и за индустрията (виж графиката). Представителите на бизнеса могат да говорят и наизуст, бранейки печалбите си, но е недопустимо за министри с тежки екипи от експерти и консултанти да се подвеждат по думите им и да не проверят официалните източници. Олекват и пораждат недоверие в способностите си за оценка на ситуацията.
Часове след заседанието на МС председателят на КЕВР прави първия лупинг, като заявява, че

може да отложи решението

за цените. Услужливо се сеща за подобен прецедент през 2013 г. и се мотивира с това, че наредбата за подпомагане на енергоемките производства не е готова, а и преговорите с американските централи не са приключили. Вече е забравил, че сутринта е похвалил експертите от КЕВР, които по думите му са предложили най-доброто решение. След обяд, след изказването на Борисов, то вече не изглежда толкова добро. Ако действително е така обаче, тези хора за какво получават заплати?
От сутринта на 11 юни председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев и депутатът Мартин Димитров дават пространни интервюта пред Нова ТВ и БНР, в които обясняват, че отлагане на решението за цените на електроенергията не бива да има. Очевидно набрал смелост и виждащ в тях подкрепа, Иван Иванов прави втори лупинг. На третата годишна конференция "Индустрия, енергетика и околна среда 2015" той заявява, че регулаторът няма да се поддаде на натиск. На 13 юни, събота, в сутрешно предаване на Нова ТВ вече е съвсем уверен, че цените на тока ще влязат в сила от 1 юли. Искането на премиера за отлагане на решението обяснява с това, че е бил заблуден от представители на бизнеса. Колко удобно, нали?
Тазгодишната сага обаче не свършва дотук. На 14 юни, в неделя, председателят на КРИБ Кирил Домусчиев обяви, че бизнесът се организира за протест под надслов "ден на траур за българската икономика". Вчера председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев го подкрепи. Интересното предстои. Да видим как ще реагира премиерът, който открито взе страната на индустриалците и без да се замисли, натисна КЕВР. Дали пък няма да има пореден лупинг на председателя му? А гражданите междувременно ще чакаме независимите решения на регулатора.
 

Автор инж. Александър Харизанов

БСП почете паметта на Димитър Благоев

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 112

Променят наредбата за приемните семейства

автор:Аида Ованес

visibility 219

/ брой: 112

Над 115 млн. лв. загуби заради тръбите на парното в София

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 112

Лошо време и изгубен багаж - проблем № 1 за туристите

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 112

Шести блок пак спря за авариен ремонт

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 112

EИБ ще ни консултира за новите ПАВЕЦ

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 112

Путин не изключи преговори с Киев

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 112

250 000 срещу крайната десница във Франция

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 112

Консерваторите се сриват на Острова

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 112

Накратко

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 112

Добро начало

автор:Александър Симов

visibility 217

/ брой: 112

Триумфът на етническата партия: защо и как се случи?

автор:Велизар Енчев

visibility 333

/ брой: 112

Преврат в БСП няма

visibility 184

/ брой: 112

Датата - 17.06.2024 г.

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 112

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ