29 Април 2026сряда06:42 ч.

Цените в ресторантите може да скочат през лятото

/ брой: 60

автор:Дума

visibility 17012

Скъпите горива водят до по-скъпи доставки, а всичко това оказва сериозен натиск върху работата на ресторантьорите. Натискът е наистина сериозен и идва от няколко посоки едновременно. Това коментира за Радио Варна Марин Сотиров от Сдружението на заведенията в България. 
"Ръстът в цените на основните хранителни продукти е между 10 и 25 на сто, а това няма как да не води до увеличение на разходите. Рискове от фалити винаги има", каза още Сотиров. 
"Ресторантьорският бранш е свързан с много допълнителни бизнеси и услуги. Когато навсякъде има увеличение, това влияе пряко върху бранша", каза той.
Предложението за намалена ставка на ДДС с 9% не е достатъчна мярка за преодоляване на проблема, смята Марин Сотиров. Той даде за пример европейски страни, в които ставката е намалена на 9 на сто, но в условия на криза пада до 5%. Тази диференцирана ставка за ресторантьорския сектор трябва да е една постоянна мярка, категоричен е Сотиров.
Според него трябва да се мисли и за облекчаване на процедурата за наемане на персонал от чужди страни. Компенсациите за енергийните разходи започват от един много висок праг, каза той.
Ако натоварването върху цените продължи, са възможни частични корекции на цените през лято 2026, коментира Сотиров.

Дизелът поскъпва, въпреки резервите на България

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 77

Плащаме и за пластмасовите бутилки

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 77

Спират парното в София

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 77

Държавата се отказва да ремонтира над 200 язовира

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 77

Китай заплаши ЕС с ответни мерки

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 77

Руски генерал призова за истинска война

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 77

Фицо обяви мерки за подкрепа на икономиката

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 77

Накратко

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 77

Отново за газлайтинга

автор:Юрий Борисов

visibility 667

/ брой: 77

Без избор

visibility 626

/ брой: 77

Великата правосъдна реформа

visibility 649

/ брой: 77

Швеция призна, че е сбъркала

visibility 714

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ