16 Ноември 2025неделя23:48 ч.

Снимка Архив ДУМА/Софийска филхармония

"Цигулката в киното" представят в Плевен

Автор и солист на музикалния проект е Чавдар Вълков

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 2486

Музикалният проект "Цигулката в киното" със солист Чавдар Вълков надхвърли 60 срещи с публиката и продължава на 14 октомври от 19 ч. в Плевен, в зала "Емил Димитров" на НЧ "Съгласие - 1869" заедно с Плевенска филхармония. Автор и солист на проекта е Чавдар Вълков, концертмайстор на оркестъра, и за първи път концертният проект ще бъде дирижиран от младия талант Георги Милтиядов, научи ДУМА от Борислава Лазарова.

През миналия век филмовата музика се превърна в отделен жанр, който познавачи определят като "съвременна класика". Създадена най-често за голям симфоничен оркестър, като неизменна част от големите холивудски и европейски продукции, тя се превърна в значителен елемент от успеха на филмите. 

На концерта в Плевен ще прозвучи музика от филмите "Червената цигулка", "Ангели и демони", незабравимата за поколения мелодия от "Кръстникът", също така музика от "Гладиаторът", "Списъкът на Шиндлер", невероятната забавна музика с латино ритми от "Маската на Зоро" и много други.

Още един вълнуващ повод за солиста Чавдар Вълков е излизането на сцената с новия му инструмент, създаден от лютиера Живко Старчев от Казанлък, по модел на Антонио Страдивари от 1715 г. "Новата ми цигулка е с прекрасен тембър, който вече зарадва слушателите в столичната зала "България", разказва цигуларят. 

Проектът "Цигулката в киното" провокира публиката да се докосне до класическото звучене на оркестровото звукоизвличане. Предизвикателството, при което оркестърът задава енергията, а цигулката отговаря в непрестанен диалог. Музиката е съчетана със съвременна мултимедийна визия, представяйки хармоничното сливане на изкуствата музика и кино, чрез визуализация на откъси от филми, чиято тема звучи в концертната зала.

ЧАВДАР ВЪЛКОВ е концертмайстор на Плевенската филхармония от 2014 г. Роден е през 1973 г. в Плевен и е започнал шестгодишен музикалното си образование. Роля в неговото развитие има педагогът Йовка Йорданова. През 2003 г. той е асистент-мениджър на оркестъра на световноизвестния Васко Василев и Памела Никълсън "Voodoo orchestra", който участва в благотворителен концерт в Роял Албърт хол в Лондон, заедно с Дзукеро, Сара Брайтмън, Омар Фарух и други звезди на световния шоубизнес. От 1998 г. участва в европейските и световните турнета на New York Harlem Theatre с операта "Порги и Бес", а от 2004 г. става и концертмайстор на продукцията. През 2005 г. е отново асистент-мениджър на оркестъра на Васко Василев в най-нов проект на виртуоза. През 2016 г. с маестро Йордан Камджалов създават "Genesis Orchestra", на който става мениджър и концертмайстор до 2017 г. През 2018 г. е сред създателите на атрактивния квартет "ГеоМарЧаЛо".

 

 

Кабинетът одобри бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 20687

/ брой: 214

Тежките ремонти на магистралите приключват

автор:Дума

visibility 18259

/ брой: 214

България с най-голям спад на производството

автор:Дума

visibility 18287

/ брой: 214

Не се презапасявайте с гориво

автор:Дума

visibility 16990

/ брой: 214

Планираният бюджет на ЕС е най-големият

автор:Дума

visibility 18050

/ брой: 214

Безредици в мигрантски център до България

автор:Дума

visibility 20299

/ брой: 214

Киев удари със своя далекобойна ракета

автор:Дума

visibility 18222

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 14239

/ брой: 214

Град като паркинг

автор:Александър Симов

visibility 11106

/ брой: 214

У нас все парите са важни

автор:Таня Глухчева

visibility 19064

/ брой: 214

Има правен вакуум за сградната инсталация при парното

visibility 19906

/ брой: 214

Казахстан - пример за традиция и отвореност към света

автор:Дума

visibility 17141

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ