Цветан Димитров: Падането на млечните квоти ще носи проблеми поне година
/ брой: 87
Проблемът в млечния сектор у нас е комплексен, не е породен единствено от отпадането на млечните квоти от 1 април. Това каза пред БНР заместник-министърът на земеделието Цветан Димитров. "Проблемът е комплексен, в никакъв случай не игнорирам квотите, но той съвпадна с руското ембарго, съвпадна и с една предходна лоша година за земеделието, наводнения и т.н., и хората не можаха да си доставят необходимите фуражи. Започна един 12-месечен спад на цените и това малко или много комплексно предизвика сътресение в този сектор", обясни земестник-министърът.
Димитров обаче призна, че отпадането на квотите ще предизвика известни проблеми за млекопроизводителите. По думите му проблемите ще се проявят не в близките един-два месеца, а в продължение на една година. Като посочи, че имаме сериозна конкуренция отвън, що се отнася до млечна суровина, той подчерта, че всъщност отпадането на квотите дава възможност на всеки производител да произвежда толкова, колкото може, колкото му е изгодно, толкова колкото може да продаде.
"Все пак квотите са една не съвсем пазарна мярка. И досега, последните 5-6 години, ние никога не сме изпълнявали на 100% млечната си квота, така че и предходните години млечна суровина е идвала от други държави членки на ЕС. Тук въпросът по-скоро е дали тази суровина идва по най-легалния начин, съпоставимо ли е качеството, дали са платени всичките мита, данъци и т.н.", посочи Димитров. Той допълни, че МЗХ, Министерството на финансите, Агенция "Митници" и НАП работят сериозно в това отношение не само за млякото, и за месото, но и за други стоки, така че "всяка суровина, която стъпва на българския пазар, да бъде конкурентна с нашите, да е равнопоставена".