14 Юли 2025понеделник13:39 ч.

Цялостен поглед върху Китай

Основният акцент в книгата на проф. Нако Стефанов и Аксиния Колева е върху съвременната обществено-стопанска динамика в развитието на страната

/ брой: 17

автор:Дума

visibility 193

"Китай. Социално-икономическо развитие от древността до наши дни" (ИК "Изток-Запад") е първата по рода си книга в България, която проследява цялостно развитието на източната страна от гледна точка на социално-икономическите процеси.
Китайската народна република е наследник на най-старата непрекъсната държавно-цивилизационна традиция в света. "Китай. Социално-икономическо развитие от древността до наши дни" на проф. Нако Стефанов и Аксиния Колева обхваща всички аспекти от развитието на страната от античността до днес. Авторите проследяват историческото развитие на древната империя през различните династии и представяйки обстойно етапите, през които преминава икономиката на страната, като отчитат и ролята на геополитическия фактор и международните отношения. Основният акцент в изданието пада върху съвременната обществено-стопанска динамика в развитието на Китай. Стефанов и Колева обръщат специално внимание и на природните ресурси, социалните, икономическите, демографските и екологичните проблеми, международните отношения и взаимодействия, иновационно-технологическото развитие на Китай. Авторите разглеждат също перспективите за бъдещето на най-бързо развиващата се голяма икономика в света. Едно от главните достойнства на задълбоченото изследване е, че към текста са включени много илюстрации, снимки, карти, графики и сравнителни таблици. Наред с това авторите са ползвали широк кръг източници - както документи, написани на китайски език, така и изследванията на водещи световни учени и специалисти по темата, отбелязват издателите.

Проф. Нако Стефанов е доктор по история, доктор на философските науки, японист, изследовател на страните от Източна Азия, специалист по икономика и глобалистика. Ръководител е на катедрата "Езици и култури на Източна Азия" в СУ "Св. Климент Охридски". Автор е на над 80 монографии и учебници, сред които "Иновационно развитие на страните от Източна Азия: Япония, Република Корея и Китай" и "Япония. Икономика, технология, иновации и управление" (в съавторство с Евгений Кандиларов).
Аксиния Колева завършва висшето си образование в Института на страните от Азия и Африка към Московския държавен университет "М. В. Ломоносов", със специалност "Китайски език и литература". Специализирала е многократно в Китай. Участничка е в множество научни конференции с доклади, свързани с китайския език и култура.

Мечтата на обикновените хора, с която те преобразяват света

Изданието "Китайската мечта" (публикувано отново от ИК "Изток-Запад") съдържа избрани откъси от речи и изказвания на Си Дзинпин. Книгата приковава интереса както на историците, политиците и културолозите, така и на всички, които се интересуват от историята на Китай и феноменалното му развитие в областта на икономиката.
Си Дзинпин, председател на Китайската народна република и генерален секретар на Китайската комунистическа партия, е роден на 1 юни 1953 г. в провинция Шанси. Завършва висшето си образование в Пекинския университет "Цинхуа". Радва се на широка обществена подкрепа благодарение на емоционалния си добронамерен стил и вдъхновяващите си речи. Често използва фразата "китайска мечта" и по този начин тя бързо набира популярност в китайското общество. (Използва я още при първото си официално обръщение като президент на Китай на 17 март 2013 г.) Той акцентира върху емоционалния контекст на понятието: "Всеки човек има идеали и стремежи, всеки има своя мечта"; "Китайската мечта в крайна сметка е мечта на хората", казва Си Дзинпин. Основната му идея е при запазено икономическо развитие и напредък на Китай акцентът да е върху хората като личности, които могат да доведат до велико възраждане на китайската нация. Сравними ли са китайската и американската мечта? Основната разлика между тях е, че при американците се акцентира на индивидуализма и личния прогрес, чрез който цялата икономика се радва на растеж, а в Китай личният просперитет винаги е неотделима част от цялостния прогрес на държавата. "Китайската мечта" е на всеки гражданин на Китай, но в същото време и на целия народ. Тя обединява в себе си мечтите и стремежите на всеки човек, но едновременно с това е пряко свързана с бъдещето на цялата страна. Просперитетът и великото възраждане на китайската нация са постижими, смята Си Дзинпин, като се върви по пътя на социализма с китайска специфика.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ