18 Август 2025понеделник21:34 ч.

Туристическият сезон в Гърция ще приключи предсрочно

автор:Дума

visibility 741

Втората вълна от пандемията коронавирус и решенията на други държави, че жителите, които се връщат от почивка от определени дестинации, трябва да се поставят под карантина – или дори перспективата за подобна мярка – ще доведат до ранен край на туристическия сезон в Гърция, пише „Катимерини“, цитиран от БГНЕС.

Правителството на Обединеното кралство реши, че в края на краищата Гърция е безопасна дестинация и че британците на почивка в Гърция не се нуждаят от карантина при завръщането си, но перспективата за такава мярка доведе до масирана отмяна на резервации.

Това трябваше да се очаква, пише изданието и допълва, че никой не иска да отиде във ваканция, ако трябва да се карантинира, когато се върне. А Обединеното кралство е източник номер едно за туристите за Гърция.

От останалите основни пазари за гръцкия туризъм САЩ никога не са допускали своите граждани да пътуват; Германия препоръча на своите граждани да прекарат празниците си у дома, нещо, което немците с нетърпение направиха. Французите пък трябва да решат дали пътуването до Гърция е приоритет в тези времена.

Очевидният успех на Гърция в овладяването на първата вълна от пандемията създаде надежди, че пикът на туристически сезон може да настъпи през септември и октомври, като по този начин ще бъдат възстановени значителна част от загубите от юли и август.

Втората вълна на пандемията обаче лиши страната от точно този тип пътници, от които се нуждаеше: по-възрастни, без деца, които да пристигнат в началото на учебната година, и обикновено харчещи много пари. Тази демографска група също е най-уязвима за пандемията.

Столицата Атина, някога обикновена спирка за огромното мнозинство от туристите на път за островите, придоби репутацията на дестинация „градска почивка“ през последните години, като новите хотели се разрастваха. Сега и тя също страда от този ранен край на сезона.

Къде това оставя туристическия сектор? Според прогнозите, както от правителствените, така и от секторните специалисти, не се очаква печалбите от международния туризъм да надхвърлят 3 милиарда евро, от 18,2 милиарда евро през 2019 г.

Този дефицит от 15 милиарда евро, съчетан с мултиплициращите се ползи от такава сума, е най-големият удар за БВП на страната.

Продават евромонети на граждани от 1 декември

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 152

Тол камерите ще засичат и липсата на предпазни колани

автор:Дума

visibility 482

/ брой: 152

Бум на фалшиви столевки

автор:Дума

visibility 432

/ брой: 152

НСИ отчете 5,3% годишна инфлация

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 152

Евродесант в Белия дом след срещата в Аляска

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 152

Протестите в Сърбия ескалират

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 152

Боливия гласува за президент и парламент

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 152

Три щата изпращат военни във Вашингтон

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 152

Изненадите от Аляска

автор:Юри Михалков

visibility 482

/ брой: 152

Невинните са грешни, грешниците - невинни

visibility 465

/ брой: 152

Иде ли краят на консервната промишленост в България

visibility 466

/ брой: 152

Горчива корупция

автор:Гарабед Минасян

visibility 450

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ