13 Февруари 2025четвъртък11:10 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Турското чудо

Експертите предупреждават, че страната трябва спешно да промени икономическия си модел

/ брой: 233

visibility 106

Дойче веле


Турция е като жабата от известната басня - за да стане колкото вола, тя така се надула, че накрая се пръснала. Ако Турция не промени спешно икономическия си модел, с бума на икономиката й е свършено, вещаят експерти.
Турската икономика се развива забележително: 7,5 на сто ръст през 2011-а и прогнози за нови 4 процента през 2012-а; увеличаващи се внос и износ; спадащи задължения (42% от БВП на страната); растящи чужди инвестиции - още едно доказателство, че всичко се развива повече от добре за 15-ата по сила икономика в световен мащаб. А в рамките на Европа само Швеция и Чешката република имат по-ниско дългово бреме от Турция.
Заради всички тези икономически успехи рейтинговата агенция "Мудис" вдигна бонитета на Турция до ниво "Ва1". Ако до неотдавна страната беше зависима от външно финансиране (МВФ), то днес тя е сред кредиторите на фонда.

Опасни зависимости

Анализаторите са единодушни, че управляващата Партия на справедливостта и развитието води успешна икономическа политика. Същевременно обаче те предупреждават, че турската икономика не е застрахована от проблеми, свързани с някои външни фактори. Тъй като икономиката на Турция е много зависима от развитието на европейските икономики, сегашната финансова криза в еврозоната представлява заплаха за турския растеж. Четиридесет и два процента от турския износ е за страните от Евросъюза. В същото време Европа продължава да е основният източник на преки чужди инвестиции в Турция (76%). От Европа идват и три четвърти от приходите в турския туризъм.
Вярно е, че в момента турската икономика се развива много успешно, но експертите се съмняват, че този стремглав ръст е устойчив. От 2002 година насам, откакто на власт е партията на премиера Ердоган, турският БВП е нараснал от 243 милиарда евро на 550 милиарда през 2010 година, а износът се е увеличил повече от два пъти - от 41 на 85 милиарда евро. В същото време бюджетният дефицит (10 на сто от БВП) е един от най-високите в света и представлява сериозен риск за икономическия ръст.

Подводните камъни и жабата

Увеличаващата се бюджетна дупка е признак за това, че Турция консумира повече, отколкото пести. "Дефицитът се дължи основно на частния сектор и поради това не представлява риск за икономиката на страната", твърди икономическият наблюдател на в. "Сабах" Сюлейман Ясър. Според него проблемът с дефицита трябва да бъде решен не чрез повече икономии, а чрез обезценяване на националната валута, което от своя страна ще повиши конкурентоспособността на турската икономика. Според друг водещ турски икономист - бившият зам.-министър на финансите Махфи Егълмез, турската икономика е развила твърде силна зависимост от вноса. "Това трябва да се промени", предупреждава Егълмез.
Със сегашния си икономически модел Турция няма да е в състояние да запази високия си ръст за още 10 години, прогнозират и много други анализатори. Постепенно страната трябва да премине към друг модел на развитие: по-малко бюджетен дефицит, повече вътрешно производство. Данните от първото тримесечие на 2012 г. са обнадеждаващи - дефицитът е спаднал от 17 милиарда на под 13 милиарда евро, а спрямо същия период на миналата година турският износ се е увеличил от 26,5 на 30 милиарда евро. Ако обаче сравняваме доходите на глава от населението, Турция остава далеч зад средните стойности в страните от ЕС, казва турският икономист Мустафа Сонмез. И припомня, че в това отношение Турция прилича на жабата от баснята на Лафонтен, която докато се надувала, за да стане колкото вола, се пръснала.


Устойчиво ли е турското икономическо чудо?

Eнергийната борса има нов временен шеф

автор:Дума

visibility 5415

/ брой: 28

Министерството на финансите продаде облигации за 100 млн. лв.

автор:Дума

visibility 6091

/ брой: 28

Милионерите с 301 повече за година

автор:Дума

visibility 6161

/ брой: 28

Александър Вучич: €3 млрд. дадоха за свалянето ми

автор:Дума

visibility 5857

/ брой: 28

Тръмп разреши подкупи на чужди политици

автор:Дума

visibility 5976

/ брой: 28

Супермаркетите в Букурещ останаха полупразни

автор:Дума

visibility 4931

/ брой: 28

Накратко

автор:Дума

visibility 6611

/ брой: 28

Защо е важно да сме обединени?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 6223

/ брой: 28

Тръмп, Путин и ЕС

visibility 6448

/ брой: 28

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ