29 Март 2024петък07:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Турция обяви "Св. София" за джамия

автор:Дума

visibility 999

Турски съд анулира решението, с което "Св. София" в Истанбул се превръща от джамия в музей през 1934 г. Това съобщи Анадолската агенция. Според съда смяната на статута, превърнал "Св. София" в част от световното културно наследство на ЮНЕСКО и в символ на секуларизма в променяща се Турция и Европа, е "незаконно".

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган подписа указа, с който "Св. София" става джамия, съобщи Ройтерс. Официално той ще коментира темата тази вечер. С подписа му и решението на административния съд решението се прехвърля на турската дирекция по религиозните въпроси, известна като Дианет.

С този акт става възможно главната църква на Византия, построена преди 1500 години и превърната в храм на мюсюлманите след превземането на Константинопол през XV век, отново да стане джамия. Все още не е ясно какво точно смятат да направят властите в Турция, тъй като има и версия, според която на различни места в "Св. София" ще могат да се молят мюсюлмани и християни или поне да се четат свещените книги на двете религии.

След потвърждението първа реагира Русия. Руската православна църква предупреди, че тази стъпка ще задълбочи разделенията в обществото и че може само да съжалява за решението. Гърция също се изказа много критично.  Министърът на културата заяви, че действията на Ердоган са "открита провокация за цивилизования свят", който признава уникалната стойност на паметника. Според министър Лина Мендони не може да става дума за намеса във вътрешните турски дела - проблемът е, че "Св. София" е "паметник за цялото човечество", цитира думите ѝ "Ройтерс".

Организацията на ООН за културно наследство ЮНЕСКО предупреди, че включването на "Св. София" в списъка ѝ предполага запазването на сградата в сегашния ѝ вид, без никакви проени, и възможност за "ефективно, приобщаващо и равно участие на общностите и всички засегнати" в съдбата на обекта е важно, за да бъдат запазени "уникалността и значимостта" му. ЮНЕСКО подчертава, че тези притеснения вече са споделяни с Турция.

На фона на международните реакции относно статута на „Света София”, Анкара казва, че въпросът е вътрешно дело. Президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви миналата седмица, че обвиненията срещу Турция по отношение на „Света София” са пряко насочени към суверенитета на страната, припомня БГНЕС.

Турският президент отбеляза, че в Турция има 435 църкви и синагоги, където християните и евреите могат да се молят.

Повторното отваряне на Истанбулската „Света София“ за молитви няма да я лиши от нейната идентичност, тъй като тя винаги ще принадлежи на световното историческо наследство, каза за Анадолската агенция говорителят на президента на Турция Ибрахим Калън.

Отварянето на „Света София” за молитва, тъй като турските лидери са изразили интерес да правят, няма да попречат на хората да я посещават, каза той и добави, че „Турция все още ще запази християнските икони там, както нашите предци запазиха всички християнски ценности“.

През 2015 г. духовник рецитира Корана вътре в сградата за първи път от 85 години. На следващата година религиозните власти в Турция започнаха провеждането и излъчването на религиозни четения по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ