15 Юли 2025вторник09:35 ч.

Георги Първанов:

Твърдата ръка може да бъде рискова

Кабинетът е безпомощен пред кризата, гневният му патос буди насмешка, категоричен е президентът

/ брой: 261

автор:Александър Симов

visibility 1950

Твърдата ръка без умно и добро управление става рискова. Това заяви вчера президентът Георги Първанов. Той присъства на официалната дискусия, на която бе анонсирано предстоящото създаване на гражданското движение "Алтернатива за българско възраждане" (АБВ).
"Да управляваш не значи да имаш повече лостове срещу политическия противник. Управлението е преди всичко ангажимент да се решават проблемите. Основният ми извод е, че на нас ни е необходима здрава държава. Необходима е силна, не силова държава", допълни държавният глава. Всяка позиция се произнася твърдо и категорично и след това се отрича по същия начин, обясни Първанов управленските пируети на ГЕРБ.
Пред събралите се на дискусията Първанов повтори оценката си, че премиерът не се справя с кризата и правителството е безпомощно пред нея. Има голям дефицит на компетентност в управлението, убеден е държавният глава. Според него от незнанието не трябва да се прави капитал.
"Лидерът не е длъжен да знае всичко, но той трябва да може да взема информирано решение. Незнанието не трябва да се прикрива с измислени скандали", изтъкна Първанов. Неговото мнение е, че у представителите на кабинета има високомерен гневен патос, който обаче буди насмешка.
Страната е трябвало да води политика, която да скъси дистанцията с Европейския съюз, а се е получило обратното - увеличаване. Затова Първанов оцени последната година като "загубена". Държавният глава смята, че българската позиция прилича на чакане някой отвън да ни спаси от кризата.
Има огромен проблем с отсъствието на предвидимост и предсказуемост, анализира президентът. Според него постоянните радикални промени в политиката водят до това, че никой не може да планира живота си. Със съжаление трябва да признаем, че няма друго такова правителство в тези 21 години на българския преход, което така често да променя правилата, което поражда тази несигурност, категоричен бе Първанов.
"Днес абсолютизацията на лявото и дясното е неработеща. Аз твърдя убедено, че изходът от кризата не може да бъде разположен еднозначно в  такава координатна система. С други думи, няма ляв или десен изход от кризата. Необходими са мерки, които да стимулират производството, но и които да запазят поносимата социална цена на такава антикризисна политика", обобщи президентът.
Първанов смята, че гражданските движения трябва да съществуват точно като коректив на такива сбъркани политики и послания. Президентът обясни, че идеята за възникването на АБВ не е опит за разцепление на някоя партия. "Винаги съм се стремял да обединявам, не да разделям. Като държавен глава винаги съм работил за единението на всички български граждани без разлика на етнос и религия и се радвам, че около тази маса са представени именно хора, които изповядват различни религии и принадлежат към различни етноси", заяви президентът.
Първанов повтори извода си, че идва краят на идеологиите в българската политика. Според него партиите често си лепят етикети, които не отговарят на воденото от тях управление. Партиите на прехода, а покрай тях и гражданите, се самоопределиха най-напред по отношението си към миналото, водеха идеологическите битки на своите предшественици, а тази фетишизация на миналото отдавна е пречка за нашето развитие, заяви той.
Преди началото на дискусията кметът на Благоевград Костадин Паскалев, който бе един от модераторите, увери, че АБВ няма да е партия. Няма да учредяваме такава нито днес, нито утре, отсече той.


Президентът вижда АБВ като опит за обединение около ново начало и възраждане на българската нация. А това не може да стане без помирение, категоричен бе той. Държавният глава смята, че това начало трябва да доведе и до различен модел на управление. Модел, при който решенията се вземат от колкото се може по-широк кръг партии, граждански структури, а не излиза един човек и казва: аз ви давам на вас, пенсионерите, аз ви давам на вас, лекарите, и други подобни, каза той.
 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 3331

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 3244

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 2860

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 3437

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 3250

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 3143

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 3444

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 3261

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 2811

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 2876

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ