23 Юли 2025сряда15:07 ч.

Творба на наш художник заминава за Париж

Докторантът на Нов български университет Димитър Хинков представя "Четирите грации" на Салона на изкуствата във Франция

/ брой: 237

автор:Дума

visibility 85

Произведението "Четирите грации" на Димитър Хинков е селектирано за участие в ежегодния Есенен салон на изкуствата в Париж от 16 до 19 октомври. Картината е смесена техника върху метал с внушителните размери 200/120 см.
Димитър Хинков е трето поколение художник, внук на известния творец Христо Бояджиев и син на професор Анна Бояджиева (Национална художествена академия). В момента е докторант в направление "Пластични изкуства" в департамент "Изящни изкуства" в Нов български университет.
През годините Димитър Хинков е участвал в над 46 самостоятелни и повече от 70 групови изложби на петте континента (САЩ, Франция, Германия, Китай, Италия). Негови картини са част от колекциите на световни галерии, музеи, посолства. Носител е на награди за "Най-добър млад автор" на Cite International des Art (Франция) 1998 г., Elektra (Испания) 2000 г., галерия "Цар Освободител" (България) 2002 г.
Основната задача и цел на Хинков е да провокира въображението - всеки да открие своя свят, своите фигури, своята интерпретация в картините му.
"Самата повърхност на картината отразява зрителя и по този начин тя е огледало, в което той може да се види трансформиран, променен. Идеята е публиката да се свърже емоционално с картините - да ги хареса или да ги намрази, но никога да не е безразлична към тях", споделя авторът.
Отличителна черта на неговото творчество е подмяната на живописната основа с нетипични за живописта материали. Платното е заменено с метал, картон, ръчно правена хартия. Върху него смелите експерименти продължават с използването на материали като смола, лак, силикон, ръчно правена хартия, автобои, пигменти, различни структури. През годините авторът непрекъснато експериментира и прави опити да подчини материала, да играе с цвета, да създава различни структури и по този начин напълно да променя повърхността на картината. Така творецът създава нов поглед, ново усещане, нов изказ на живописната картина.
Първото издание на Есенния салон е през 1903 г., организирано от Жорж Руо, Андре Дьорен, Анри Матис, Албер Марке. Събитието става знаково за развитието на живописта и скулптурата през XX век.
 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ