27 Юли 2025неделя20:38 ч.

Училища се отказват от програмите "Училищен плод" и "Училищно мляко" заради нова наредба

автор:Дума

visibility 594

Последните промени в наредбата за програмата "Училищен плод" и "Училищно мляко" създават проблеми на училищата и те започват да се отказват от нея. Столичното 144 СУ "Народни будители" вече офицално обяви, че се отказва от програмата и изпрати писмо, в което обяснява как поръчките се печелят от лобистки фирми, но резултатът не е добър нито за учениците, нито за учебните заведения. Писмото е изпратено до МЗХГ, БАБХ и ДФЗ от директорката на училището Величка Николова, разказва БНР.
Тези програми, които би трябвало да помогнат за здравословното хранене на децата, всъщност са довели до множество неясноти и неудобства, които са повече отколкото ползите за децата, родителите и учителите, пише в позицията на 144 СУ.
С тази наредба, която променяха лятото поне три пъти, аз мисля, че създадоха възможност за лобистки фирми, които да печелят. Условията, които са поставили, могат да изпълнят една до две фирми в България, разказва в ефира на БНР Величка Николова. Тези две фирми, ако влязат във всички училища, как ще си свършат работата и как ще успеят да предадат на децата млякото, защото за да раздават мляко, трябва да имат помещения. В кое помещение в училище ще съхраняваме мляко, да речем на температура 4 градуса. В кое помещение ще се съхраняват плодове и кой ще ги раздава на 620 деца, при условие че няма място за това. Досега в самия ученически стол се раздаваха безплатните закуски, млякото и плодовете, допълни директорката. По думите й от фирмата, която трябва да достави храните, са поискали от училището й да им бъде изпратена по имейл информация за броя на учениците по класове. Според нея това е недопустимо - да се изпращат подобни данни по електронна поща, при това на фирма, която е непозната за училището.
Ако раздадем мляко, което вече е вкиснало, кой ще бъде виновен, пита още Величка Николова.
Председателят на Съюза на работодателите е имал среща със заместник-министър на земеделието и е посочил негативите, които би довела промяната в наредбата, но никой не се е съобразил с това, изтъкна директорката.
Чавдар Маринов от Българската асоциация на организациите на производители на плодове и зеленчуци определи ситуацията като „административен хаос, внедрен чрез бързите промени в наредбата“ и припомни изискването на асоциацията да бъде изследван капацитетът на фирмите, които участват в схемите.
Имаме доста сигнали от директори на учебни заведения и земеделски производители, които твърдят, че искат да се откажат от схемата. Много са писмата към нас, които споделят това тяхно желание за отказ, казва Маринов пред БНР.
От асоциацията обещават мащабни действия по разкриване на нелоялните практики в схемата.

 

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12639

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12727

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12762

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 13099

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12809

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12545

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12697

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 13061

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 12993

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12760

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12936

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ