12 Юли 2025събота21:49 ч.

Украйна закупи турския “Байрактар”

/ брой: 227

автор:Дума

visibility 2333

Украйна е подписала договор с Турция на стойност 69 млн. долара за покупката на два комплекта разузнавателно-ударни безпилотни летателни апарата “Байрактар ТВ2, създадени от частната компания “Байрактар Макина”. Това съобщи на страницата си във фейсбук украинският военен журналист Юрий Бутусов. 

Комплектите включват шест летателни апарата, две наземни станции за обслужване и 200 управляеми ракети, също турско производство на фирмата “Рокетсан”, модел MAM-L. В сумата са включени още резервните части, обслужването, обучението на личния състав. Около самото подписване на договора възникна интрига, защото по първоначална информация то се е състояло по време на посещението на президента Петро Порошенко в Турция на 3-4 ноември т.г., но десет дена по-късно министърът на отбраната Степан Полторак отрече тези информации. Сега Бутусов, който се смята за приближен към апарата на украинския президент, отново потвърждава, че има сделка.

Журналистът признава, че много украински производители критикуват тази сделка. Според тях, ако правителството им дадяло в пъти по-малка сума те щели сами за няколко години да произведат подобни ударни БПЛА. 

Турският “Байрактар” се разработва от 2007 г., а първият му полет е направен през юни 2009 г. До момента турската армия е получила 34 серийни БПЛА, а жандармерята и полицията още 18. От 2016 г. “Байрактар” се използва в бойни действия на сирийска територия срещу силите на Работническата партия на Кюрдистан. 

“Байрактар ТВ2” има максимално полетно тегло от 650 кг, дължина 6,5 м и размах на крилата 12 м. Буталният двигател е 100 к.с. Апаратът лети с крайцерска скорост от 130 км/ч и има таван на полета до 8100 м. Продължителността на полета може да достига до 24 часа и има радиус на действие от 150 км. Максималното бойно натоварване е 75 кг, но при продължително баражиране то пада до 50-55 кг, припомня блогът bmpd. То включва управляеми ракети MAM-L с маса по 22 кг с лазерна полуактивна система за насочване. Бойният товар се разполага на четири пилона. 

Украйна става вторият след Катар купувач на този турски ударен БПЛА. 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ