20 Ноември 2025четвъртък11:02 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

"Уолстрийт джърнъл": Руските войски заемат мястото на изтеглящите се американски военни в Сирия

автор:Дума

visibility 1360

Руските войски заеха позиция в Сирия между правителствената армия и подкрепяните от Турция сили, запълвайки празнотата, създадена от напускането на американските войски и демонстрирайки ролята на Кремъл като силен посредник в многостранния конфликт в арабската страна. Това пише в свой анализ американският вестник "Уолстрийт джърнъл", цитиран от Фокус.
Министерството на отбраната на Русия заяви, че въоръжените му сили патрулират по линията между турската и сирийската армии във и около град Манбиж. Американските сили са напуснали града, каза американски военен говорител като част от общото изтегляне от Североизточна Сирия.
След като си партнираха със САЩ в кампанията срещу Ислямска държава, кюрдските бойци се опитаха да се защитят от турската офанзива, като сключиха съюз с Русия и подкрепяното от Иран правителство на сирийския президент Башар Асад. Подробностите на споразумението не са ясни, но сирийските военни конвои започнаха да се придвижват в североизточната част на страната, където армията имаше незначително присъствие от началото на гражданската война.
Това оттегляне създаде възможност за Москва, за да покаже разширяващото си влияние в регион, доминиран от десетилетия от американците, но сега загубен след изтеглянето, наредено от президента Тръмп, на американските войски от Сирия и заявеното му желание да се оттегли от Близкия изток.
Руснаците мислят за себе си като за естествен играч в геополитиката на региона, казва Малик Далан, саудитски юрист и старши сътрудник в Центъра за руски и евразийски изследвания в Харвардския университет.
Президентът на Русия Владимир Путин прояви готовност да поддържа свои приятелства със съюзници на САЩ, както и с техните противници. Руският президент е развил силни връзки не само с президента на Сирия Башар Асад, но и с президента Реджеп Ердоган на Турция, страна - член на НАТО.
Във вторник Путин пристигна в столицата на Обединените арабски емирства Абу Даби, където руските представители заявиха, че планират да подпишат 10 инвестиционни споразумения на стойност 1,3 милиарда долара. Русия подписа сделки на стойност милиарди долари ден по-рано в Саудитска Арабия, дългогодишен съюзник на САЩ, който от десетилетия е противник на Москва в Студената война. Шумът от сключване на тези сделки идва на фона на борбата на традиционните съюзници на САЩ като Саудитска Арабия с усилията на Тръмп да намали ролята на Вашингтон в региона.
Изтеглянето на американските войски в Сирия проправи пътя за турската офанзива. Ердоган заяви, че Турция е завладяла значителна територия в Сирия, седмица след като започна военна офанзива, която предизвика глобална негативна реакция и принуди десетки хиляди хора да избягат от домовете си.
Ердоган заяви във вторник, че турските войски сега контролират хиляда квадратни километра територия в Североизточна Сирия и ще продължат да напредват в кампанията за осигуряване на около 10 пъти по-голяма зона между Манбиж и иракската граница.
Специалният пратеник на Русия за кризата в Сирия Александър Лаврентиев заяви, че Москва ще предотврати избухването на сериозни конфликти между сирийските и турските войски.
Последната фаза на осемгодишния сирийски конфликт заплашва да отприщи нова вълна от военни бежанци.
Около 450 души са преминали границата от Сирия през последните два дни, според властите в Северен Ирак. Те се подготвят за приток на до четвърт милион души, след като САЩ се изтеглят от позиции в Североизточна Сирия.
Нашествието на Турция вече е изселило около 130 000 души от домовете им в Североизточна Сирия, откакто започна преди седмица. Мнозинството са останали в страната, отдалечавайки се от границата и търсейки убежище от боевете.

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ