14 Юли 2025понеделник20:24 ч.

Успяхме!

/ брой: 22

автор:Аида Паникян

visibility 1610

Аида ПАНИКЯН


Благодарение на упоритостта и аргументите на БСП Народното събрание най-накрая гласува минималната работна заплата да стане 50 на сто от средната за страната. Това беше един от първите законопроекти, които левицата внесе още през октомври. И оттогава не спираше под всякаква форма да търси начин да постави в дневния ред на парламента жизненоважното за стотици хиляди решение.
Над 40 пъти социалистите предложиха в краткия живот на 48-ото Народно събрание механизъм за формиране на минималната заплата. Същата, с която може да се купят основни храни. Същата, която хвърля човек в бездната на мизерията, когато трябва да купи лекарства или да влезе в болница. То не бяха хватки, не бяха отлагания, не бяха имитации на подобрения и какви ли не врътки или отхвърляне на предложението.
Защо? Кому пречи?
Защо уж всички народни представители са "за" по-добрия живот на хората преди изборите, а действията на повечето показват обратното, след като са избрани?
Дали не изпълняват интересите на шепа заинтересовани да не плащат достатъчно за труда на работниците, да си спестят от осигуровки, например?
Не са ли работниците мнозинството, което за пореден път ще отиде до урните?

Не е ли срамота в държава член на Европейския съюз над 15 години минималната заплата да купува едва 6,6 пъти месечно най-елементарните стоки и услуги? С какво самочувствие работодателите искат "внос" на работници от трети страни, след като на "своите" не оценяват труда?
Очевидно не всеки го чувства така.
Едва ли на работодателите ще им хареса приетото вчера от народното представителство предложение, гарантиращо стабилен ръст на минималната заплата.
Защо ли? Защото ще се увеличат вноските за осигуровки. Е, при осигурителен риск или пенсия ще се оплакваме колко малко са ни парите, но отдавна ще сме забравили, че сме внасяли санитарния минимум. Често заради натиска на работодателя, платил по закон минимална заплата и дал останалото "в плик".  
За сметка на това надеждата у едни 500-600 хиляди души, че има партия, която мисли и за тях, се възроди. Няма постоянство, целящо доброто на хората, което да не е възнаграждавано по един или друг начин! Действия, които са вложение в доброто и бъдещето на хората, си струват и упорството, и усилията, и времето.
Между другото, огромната част от онези 500-600 хиляди българи на минимална заплата не са с основно или по-ниско образование, нито полагат нискоквалифициран труд. Напротив. И това няма да хареса на някои...
За жалост, заради липсата на бюджет за 2023 г., който служебното правителство отказа да внесе, промяната ще се забави. Но все пак победата е факт - още една социална придобивка за работещите и за българските семейства. И успехът не е само за БСП, а за всички българи.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ