29 Април 2026сряда14:11 ч.

В Добруджа отчитат добри добиви от пшеница и ечемик

/ брой: 139

автор:Дума

visibility 6171

Близо 95% от пшеницата в област Добрич е прибрана, съобщават от Министерството на земеделието и храните в отговор на запитване на БТА. В четири от общините в областта пшеницата е прибрана напълно. Това са Добрич, Каварна, Крушари и Шабла. Средният добив за областта е 667,6 кг/дка. М.г. е бил 550 кг/дка.
Тази година най-висок е той в община Добричка. Там средният добив възлиза на 750 кг/дка. Най-ниски са добивите в общините Шабла и Крушари, където са прибрани по 600 кг/дка. Засетите площи с пшеница през тази стопанска година са 1 204 880 дка.
Жътвената кампания в област Добрич при ечемика приключи преди седмица при среден добив от 676,4 кг/дка. През тази стопанска година засетите площи с ечемик на територията на областта са 136 620 дка, което е с около 50 на сто повече от предходната година, когато са били 68 310 дка. Най-високи средни добиви са получили стопаните в общините Генерал Тошево и Добричка - по 710 кг/дка. Най-малко ечемик са прибрали стопаните в община Крушари - 600 кг/дка.
95 на сто е прибраната цветната маса от лавандуловите насаждения. Площите с лавандула в област Добрич са 27 200 дка, има и нови насаждения в община Генерал Тошево от 2527 дка. Прибирането на цветна лавандулова маса е при среден добив 512,5 кг/дка. Най-висок е той в община Шабла - 708,7 кг/дка. Там реколтата е прибрана на 100%. В община Тервел 300 дка с лавандула няма да бъдат прибрани поради икономически или други причини.

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 62

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 55

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 62

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 55

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ