В нейните обувки
/ брой: 56
Известна, но твърде често игнорирана, поговорка гласи, че не можеш напълно да разбереш някого, докато не повървиш в неговите обувки. А когато са нейни и са с високи токчета, задачата става многократно по-сложна.
Подобни изпитания обаче явно не ще изплашат някои български мъже, които за втори път по нетрадиционен начин ще се опитат да насочат вниманието на обществеността към всички форми на насилието, на което са подложени представителките на нежния пол. И още по-недвусмислен и достоен за адмирации е фактът, че това ще се случи точно днес, навръх 8 март, честван по света като Международен ден на жената.
Извън благородно-социалния аспект на каузата самото действие - разходката на токчета, изобщо не е лесна работа за мъжете. Защото женските обувки не само навяват помисли за уязвимост, но са и своеобразен символ за загуба на власт и знак за липса на контрол над ситуацията. Уви, именно така се чувстват всички жертви на тормоза вкъщи, както и на арогантните сексуални посегателства и други видове агресия.
Проблемът с насилието над жените е далеч-далеч преди 2001 г., когато в САЩ за първи път се организира благотворително движение срещу подобни прояви в обществото. И години след движението за еманципация е крайно време да извадим на показ проявите на дискриминационно отношение, които се срещат и в цивилизовани общества като резултат от още живи негативни стереотипи за ролята на жената.
Според последни данни всяка четвърта българка е жертва на домашно насилие, a четвърт милион нашенки са ставали обект на сексуален тормоз. Мнозина обаче явно не са наясно какво точно означават тези числа, не знаят нищо и за съдбите, скрити зад тях. Та дано поне мъжете с токчета успеят, макар и по забавен на пръв поглед начин, да поставят своеобразен акцент върху тежкия проблем с физическото и психическото страдание. И с това да се доближим малко повече от думите и статистиките към желаните действия.