Чомски:
В САЩ съществува само партия на бизнеса с Републиканска и Демократична фракция
/ брой: 21
Републиканската партия в САЩ се превръща в опасност за човешкото съществуване. Това заяви радикалният ляв философ и политически активист Ноам Чомски в интервю за "Хъфингтън пост".
"Днес републиканците са извън релси. Партията им се превърна в това, което консервативни политически анализатори като Томас Ман и Норман Орнстейн наричат "радикално въстание", изоставило принципите на парламентарната политика", каза Чомски, който е яростен критик и на двете големи партии в САЩ.
Той цитира научна статия на Ман и Орнстейн от 2013 г., в която те пишат, че Републиканската партия е стигнала до "идеологически екстремизъм, незачитащ фактите и компромисите и непризнаващ легитимността на политическата опозиция".
Според Чомски кандидатите за президент на републиканците буквално са "сериозна заплаха за оцеляването на нормалните хора, които обричат внуците ни". Той се аргументира с отказа на партийните номинации да признаят и демонстрират бъдещи мерки срещу климатичните промени, които по неговите думи са "разрастваща се екологична катастрофа". "Не съм от вярващите", казва по въпроса за глобалното затопляне Доналд Тръмп, водач при предварителните прогнози кой ще е кандидатът за президент на републиканците. Всички негови партийни опоненти споделят отрицанието на проблема, съмнението в сериозността му или настояват, че не необходимо да се предприемат действия.
Въпреки че 97% от климатолозите по света смятат, че климатичните промени са предизвикани от хората, повече от половината републикански конгресмени не вярват в това. "Тяхното послание е "Нека разрушим света"! Дали си струва да гласуваш срещу това? Да", заяви Чомски в скорошно интервю за "Ал Джазира". Според него политиките на Републиканската партия са "жалък слугинаж на частните финансови интереси и властта".
Философът от години повтаря, че в САЩ има "еднопартийна" система - партия на бизнеса с Републиканска и Демократична фракция. "Между фракциите все пак има малки разлики, които могат да доведат до голяма разлика в системите на огромната власт, особено що се отнася до президентския пост", смята Ноам Чомски.
"Винаги съветвам да се гласува стратегически. В щат, регионална област или училищно настоятелство, в който разликите между кандидатите са малки, а значима промяна е възможна, винаги трябва да се гласува за по-добрия или по-малко лошия вариант", посочи той. Следвайки тази логика, Чомски заяви, че би гласувал за евентуалния кандидат-президент на демократите Хилъри Клинтън, ако живее в щат с малка електорална разлика. Той обаче категорично отрича каквато и да е подкрепа за Клинтън, която многократно е критикувал открито. Според него евентуално нейно президентство ще напомня на това на Барак Обама, заклеймяван от Чомски заради използването на дронове за убийства в Ирак.
В идеалния свят философът би подкрепил определящия се като социалист Бърни Сандърс, който е основният подгласник на Клинтън в предварителните избори на демократите. Въпреки спорадичните си критики и към него Чомски смята, че Сандърс е "честен и отдаден" реформатор и обещава "най-добрите политики".
"Който и да е финалният кандидат за президент на демократите,ще гласувам срещу републиканците на изборите през ноември. Кандидатите им са извънредно опасни. Добре ще е да ги държим далеч от властта", подчерта Чомски.