15 Юли 2025вторник04:33 ч.

Експерти:

Въпросът на референдума бе неясен

/ брой: 31

автор:Павлета Давидова

visibility 803

Основни проблеми на отминалия референдум са били подмяната на въпроса, който е бил нееднозначен, липсата на законово уредено положение на страните-опозиция, информираността на гражданите, финансирането и признаването на резултатите. Това гласи анализ на първото национално допитване, направен от Института за развитие на публичната среда. Шефката на ИРПС Антоанета Цонева илюстрира, че отговорите "не" може да значат отрицание на ядрената енергетика като цяло, на АЕЦ "Белене", на строителство на нови мощности или за удължаване на съществуващите в Козлодуй.
Цонева смята, че срокът за събиране на 500 000 подписа е твърде кратък и само развити политически структури могат да се справят. Институтът препоръчва той да стане половин година. Едномесечен срок на проверка на подписите в ГРАО е другото предложение. Отчетена е неяснота при наличие на повече процедури за иницииране на референдум. "Имахме гражданска подписка, но и инициирано допитване от 76 народни представители от ГЕРБ. Получи се дублиране, което не бе законово изчистено и предвидено", обясни Цонева. Според нея това е дало възможност да се подмени въпросът на инициираната от гражданското общество подписка. "На практика въпросът бе сменен. Не е ясно как партиите ще процедират, ако гражданите поискат референдум по въпрос, който не е удобен за политическото представителство. И опозиция, и управляващи могат да стартират своя инициатива, която да измени първоначалния замисъл", предупреди Цонева.
Институтът препоръчва подобряване на информационната кампания за референдумите, неутрално поведение на институциите по време на кампанията и промяна в процента, гарантиращ признаването на резултатите. Настоява се и за задължителен финансов контрол на кампанията. Според Цонева при гласували 30-40% от всички избиратели с право на глас референдумът трябва да има задължителен за институциите характер.
Наблюдение върху 648 публикации от водещи медии отчита, че само 81 материала са разглеждали ползите и вредите от нова атомна електроцентрала. В 271 фокусът е бил свързан с партийните сблъсъци по темата, а близо 150 са концентрирани върху цената на АЕЦ "Белене". В 36% от материалите становище изразява Бойко Борисов, а в 14 на сто - Сергей Станишев.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ