Въпроси отдалеч
/ брой: 236
Договорите с лечебните заведения от средата на следващата година ще бъдат сключвани не със Здравната каса, а с частни осигурителни фондове. Това е концепцията за въвеждането на втория стълб в здравното осигуряване, която най-вероятно ще бъде избрана, съобщи здравният министър д-р Таня Андреева.
Това е новината от вчера. Остават обаче много въпроси, които съвсем не са от вчера и днес. Защото новата идея може да доведе до разклащане и на без туй лесно поддаващата се на сътресения система на нашето здравеопазване. Частните фондове в пенсионното осигуряване засега не са най-добрия пример за спастряне на пари за старини. Било заради тях самите, било заради начина, по който функционират в родната среда на финансиране и законова защита. Вторият стълб на здравното осигуряване ще работи с поне 2% от ресурса на Здравната каса, уточни министър Андреева. Тоест едни пари ще напуснат сегашната каса, за да отидат незнайно под чия опека занапред. Или ако е знайно, тогава кой ще бъде гарант за даването им в името на общото здраве. Не казваме, че частните фондове непременно ще действат на принципа "Вземи парите и бягай", но все пак имаме едно наум. Защото сегашната "монополна" Здравна каса, добре или зле, все пак работи под надзора на държавата. Принципалът й има своите грехове и той. Иначе щеше ли да се стигне дотам да има близо 2 милиона здравно неосигурени, а от разджуркването на парите насам-натам да се види накрая, че около 2 милиарда лева ги няма и са заровени я в апаратура за подслушване, я по някоя магистрала на ГЕРБ. После - дори и кристално чисти да са хората в частните здравни фондове, остава недоверието у милиони за това как точно, аджеба, те ще финансират така болниците, че да го усетят всички пациенти. И осигурени, и неосигурени. Частникът все пак не винаги се ръководи от алтруистични намерения... "Никой няма да си позволи парите на хората да отидат по дяволите", прави уговорка министър Андреева. Сигурно, сигурно, но как точно ще се разминем с "дяволите", не става ясно. За да сме сигурни, че после няма да се питаме пак кой точно прибра парите за здраве. Касата ще надзирава частните фондове, гласи още идеята. А ще може ли тя да се самонадзирава срещу опити за източване от посредниците по веригата до пациентите и опасността от фалити на болници, каквато съществува в момента?
Това са само част от въпросите, които сигурно ще се задават и занапред, докато осъмнем с нови здравни фондове. Нищо против идеята като цяло иначе няма да имат сигурно много хора от бялата гилдия и от пациентите. Питането само ще подпомогне процеса, надяваме се. Защото "крайно време е нещо да се промени. Дано избраната посока е вярната, защото едно е ясно - да правим едно и също и да искаме различни резултати, е меко казано глупаво", писа някой във форума. Съгласни сме!