12 Юли 2025събота21:55 ч.

Актуално

Въпроси за бъдещата работа на КЕВР

Дискусионният клуб за социална местна политика пита кандидатите за председател и членове на държавния регулатор

/ брой: 126

visibility 1289

До г-н Валентин Николов,
председател на Комисията по енергетика в 44-то НС

Моля при изслушването на кандидатите за председател и членове на КЕВР в комисията на НС да им бъдат зададени следните въпроси:

1. Към г-н Пламен Младеновски - кандидат за председател на КЕВР:

Въпрос: Ще предложи ли и какви промени в Правилника за дейността на КЕВР и на нейната администрация, с цел гарантиране на по-голяма публичност и прозрачност в работата на регулатора и в защита на интересите на потребителите, ползващи електрическа и топлинна енергия и ВиК услуги?

Въпрос: Ще създаде ли Обществен съвет като консултативен орган към КЕВР за подпомагане на дейността на регулатора и по-активно и непосредствено участие на потребителските, синдикалните и браншовите организации и др. юридически лица с нестопанска цел в дейността му?

Въпрос: Какви изменения и допълнения на наредбите, които КЕВР издава, възнамерява да предложи в следващите 6 месеца относно по-добрата защита на правата и интересите на битовите потребители, ползващи електрическа и топлинна енергия и ВиК услуги? Например - в областта на обсъждането и приемането на публично известни общи условия, разглеждането от КЕВР на жалби на гражданите, утвърждаването на цени на ел. енергията за регулиран пазар. 

2. Към г-н Георги Добрев, г-н Любомир Денчев и г-н Любомир Дреков - кандидати за членове на КЕВР със стаж в областта на икономиката: 

Въпрос: Във връзка с изискванията на § 1. (1) т. 4 от Закона за регулиране на ВиК услугите, социалната поносимост на цената на ВиК услугите се определя от средния месечен доход на член от домакинство от сътветния район. В тази връзка, ще предложите ли промени и какви относно начина на определяне на средния месечен доход на член от домакинство по райони в страната за по- справедливо и точно изчисляване на социалната поносимост на цената на ВиК услугите? 

Въпрос: В момента съгласно изискванията на Наредбата за регулиране на цените на ВиК услугите, корекции на необходимите приходи на ВиК операторите относно изпълнението на годишните целеви нива на единните показатели за ефективност (показателите за качество) може да бъде извършвано от КЕВР след третата година на регулаторния период. Считате ли това за справедливо спрямо потребителите на ВиК услуги и какви изменения бихте предложили в тази връзка?

Въпрос: В момента съгласно изискванията на Наредбата за регулиране на цените на ВиК услугите, КЕВР използва метода "горна граница на цени" за утвърждаването на цените на ВиК услугите. В тази връзка, ежегодните корекции на разходите на ВиК операторите се извършват с процента на инфлация от влизането в сила на утвърдената цена на първия ценови период до датата на изчисляването на изменението. По този начин с процента на инфлация се увеличават и амортизационните отчисления на ВиК операторите. Считате ли това за правилно от икономическа гледна точка и какво бихте направили, за да се спре тази практика, въведена от настоящия състав на КЕВР?

3. Към г-н Димитър Кочков - кандидат за член на КЕВР в областта на ВиК услугите? 

Въпрос: Във връзка с преписка 140/2020г. на Върховна административна прокуратура, КЕВР извърши проверки по документи във ВиК операторите относно изпълнението на показателите за качество на ВиК услугите за 2019 г. От протокол №86/24.04.2020 г. на КЕВР става ясно, че всички ВиК операторите не си изпълняват повечето от показателите за качество, които са утвърдени в бизнес плановете им. В тази връзка, ще започне ли КЕВР и от кога да изпълнява изискванията на чл. 31 от Закона за регулиране на ВиК услугите, т.е да налага предвидените наказателни санкции на ВиК операторите за неизпълнение но показателите за качество, утвърдени в бизнес плановете им?

4. Към г-жа Евгения Харитонова, г-н Валентин Терзийски, г-н Владко Владимиров, г-н Георги Добрев и г-н Кремен Георгиев - кандидати за членове на КЕВР със стаж в областта на енергетиката:

Въпрос: Съгласно изречение второ на чл. 30 ал. 1 т. 7 от Закона за енергетиката, цените на природния газ, по които общественият доставчик продава природен газ на топлофикационните дружества, се утвърждават от КЕВР всеки месец. В тази връзка, според вас на какъв период от време КЕВР трябва да се изменят цените на топлинната енергия, за да отразяват своевременно изменението на цените на природния газ в цените на топлинната енергия, след като разходите за природен газ представляват над 50% от всички разходи на топлофикационните дружества и с цел защита на финансовите интереси на потребителите? Бихте ли предложили и какви изменения и допълнения на Наредбата за регулиране на цените на топлинната енергия, които бяха публикувани в ДВ на 22 май 2020 г., с които КЕВР въведе нов начин на определяне на цените на топлинната енергия?

Въпрос: В момента цените на топлинната енергия се утвърждават от КЕВР, като се използва методът "норма на възвращаемост на капитала", като по този начин не се отчита изпълнението на показателите за качество на топлинната енергия, които топлофикационните дружества подават на сградите с етажна собственост. Смятате ли това за справедливо спрямо потребителите на топлинна енергия и какви промени бихте предложили в тази насока?

Въпрос: През месец март 2020 г. беше издадена нова Наредба за топлоснабдяването от министъра на енергетиката. В тази връзка, ще бъдат ли предприети действия и какви от страна на КЕВР за изменение и допълнение на публично известните общи условия за продажба на топлинна енергия от топлопреносните предприятия на битовите клиенти, съгласно чл. 150 ал.1 от Закона за енергетиката? Ще проведе ли КЕВР и кога обществени обсъждания със заинтересованите лица съгласно чл. 14 ал. 2 от Закона за енергетиката относно изменението и допълнението на тези общи условия?

С уважение 

Николай БЕЛАЛОВ

Борис ЦВЕТКОВ

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ