13 Юли 2025неделя05:44 ч.

ВАС гледа дело за незаконната цена на билета в София

/ брой: 107

автор:Дума

visibility 1379

Върховният административен съд насрочи за 13 юни дело за обявената за незаконна цена от 1,60 лева на билета в София от Административния съд в София през януари миналата година. Това стана ясно от изявление на заместник-председателя на Столичния общински съвет и на групата на социалистите в СОС Милка Христова. Сега ВАС трябва да реши дали да потвърди решението на АССГ, че общината незаконосъобразно взема по 1,60 лева за еднократно пътуване в градския транспорт. 

ДУМА припомня, че Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт бе приета с решение на СОС на 5 април 2018 г. и в бе определена цената на билета. Въз основа на този размер са определени и останалите цени на превозните документи. След обжалване на 31 януари 2022 г. съдът отмени като незаконосъобразна посочената в наредбата цена, но общината обжалва.

"За нас решението на АССГ беше победа на гражданите на София и на справедливостта", коментира Милка Христова, която е и адвокат по делото. Според нея цената на билета е произволно определена, икономически необоснована, социално несправедлива и нестимулираща гражданите по-често да ползват обществения транспорт. "Не трябва да забравяме, че градският транспорт в общините има и социална задача. Той не трябва да се води от комерсиални цели, а от обществената функция, която изпълнява. С тези мотиви тогава с колегите от групата на БСП в СОС гласувахме категорично против приемането на тази Наредба", заяви още Милка Христова.

Съветниците от групата на социалистите заявиха своята ясна и последователно насочена социална позиция по отношение на превозните документи и през юли 2022 г., когато бяха премахнати редица удобни за гражданите превозни документи, в това число и едномесечната карта за една линия. Съветниците от групата на социалистите не подкрепиха предлаганите изменения, тъй като на практика те водеха до необосновано увеличаване цената на пътуването на големи групи граждани. 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ